Rząd Niemiec zaapelował do Polski i Węgier, żeby zrezygnowały z zastrzeżeń, jakie mają wobec reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Z apelem do Polski i Węgier zwrócił się w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Niemiec. Chodziło o to, żeby kraje te zrezygnowały z zastrzeżeń, jakie mają wobec reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Akurat w czasach takich jak dzisiaj powinniśmy przecież trzymać się razem, także w kwestiach personalno-politycznych i nie wnosić do Unii Europejskiej nowych konfliktów” – powiedział Michael Roth. Jak podkreślił, Tusk cieszy się szerokim poparciem wielu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, co jest „jasnym sygnałem” skierowanym do tych, którzy „mają obecnie jeszcze problemy” z przedłużeniem mandatu Tuska.

Podczas czwartkowego szczytu w Brukseli zostanie podjęta decyzja o obsadzeniu stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk piastuje tę funkcję od grudnia 2014 roku. Jego kadencja kończy się w maju, może jednak zostać przedłużona o dalsze 2,5 roku.

Polska sprzeciwia się temu wyborowi i wystawiła nowego kandydata, byłego europosła PO i wiceszefa Europejskiej Partii Ludowej Jacka Saryusz-Wolskiego. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział w Brukseli, że polskie stanowisko wystawienia kontrkandydata Tuska wspierają Węgry.

Niemiecki rząd „przyjął do wiadomości” nominację Saryusz-Wolskiego, jak powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Dodał, że Angela Merkel bardzo ceni pracę Donalda Tuska. „Rząd w Berlinie nie zamierza jednak wyprzedzać faktów” – stwierdził Seibert, odnosząc się do wyniku obrad na czwartkowym szczycie w Brukseli. Potwierdził, że wybór przewodniczącego Rady UE może zostać dokonany w ramach głosowania większościowego, czyli również wbrew sprzeciwowi Warszawy.

2 KOMENTARZE

  1. No to niech go niemcy oficjalnie wystawią jako swojego kandydata.
    Wtedy przynajmniej będzie wiadomo, kto jest kto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.