Szef niemieckiego MSZ-u Sigmar Gabriel wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”.

„Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sformułowaniu ‘polskie obozy koncentracyjne’, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona” – stwierdził Gabriel, który odniósł się do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN-ie. Podkreślił, że tylko „staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie”.

Polityk zaznaczył, że „zobowiązaniem moralnym jego kraju” jest w sposób wyczerpujący przeanalizować własną historię, a zwłaszcza zbrodnie popełnione przez Niemców, również w Polsce.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają” – powiedział.

Jak dodał, nigdy nie miał wątpliwości, że „niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem”, ponieważ Niemcy chcieli zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.