Fani dostali sporą dawkę mocnego grania, a nieuleczalnie chore dzieci – pomoc. Amerykański zespół heavy-metalowy przed koncertem w Warszawie przekazał ponad 200 tys. zł na rzecz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

60 tysięcy fanów znajdujących się na arenie najpierw wpadło w zachwyt, a potem zaczęło śpiewać. Chodzi oczywiście o wykonanie na koncercie w Polsce utworu „Sen o Warszawie” przez znany zespół. Jednak prawdziwy sen ziścił się chwilę przed koncertem.
– Niesamowita sprawa, że Metallica, artyści światowej sławy zainteresowali się naszą pracą. – mówi Wojciech Marciniak, wiceprezes fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Zespół przekazał czek dla warszawskiego hospicjum.

Tuż za sceną członkowie zespołu przekazali czek na rzecz Warszawskiego Hospicjum Dla Dzieci na kwotę 222 740 zł.
– Tak naprawdę dopiero, gdy zobaczyliśmy czek to uwierzyliśmy, że to jest rzeczywiście tak duża pomoc – dodaje Pan Wojciech.Przekazane pieniądze zostaną wydane na zakup leków i potrzebnego sprzętu w hospicjum, wreszcie na nowe auta i paliwo. Co ważne – to nie hospicjum prosiło o pomoc. Artyści Metallici sami się do instytucji zgłosili. Metallica to najbardziej dochodowy zespół metalowy na świecie. Sprzedali ponad 150 mln płyt. Są ikoną tego gatunku muzycznego. Są również pierwszymi tak znanymi osobistościami, pomagającymi fundacji.

Wszystko w 25 lat po tym wydarzeniu:

– Miałem takiego małego chłopczyka, który nie chciał umierać w szpitalu. On był chory na nowotwór. To był taki pierwszy sygnał, który do mnie dotarł, że należy zorganizować tę domową opiekę hospicyjną. – opowiada dr hab. Tomasz Dangiel, przewodniczący rady fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Tak powstało hospicjum.

Pracownicy-wolontariusze dojeżdżają z pomocą do dzieci do 100 km od Warszawy.
– Chcemy, żeby tym dzieciom było jak najlepiej, żeby ich rodziny też miały poczucie bezpieczeństwa, że ich dzieci nie są pozostawione same sobie. – mówi Małgorzata Rylska z fundacji.