W Norwegii uchwalono prawo, które pozwala dzieciom powyżej szóstego roku życia na zmianę swojej płci w dokumentach.

Według nowych przepisów dzieci w wieku od 6 do 15 lat mogą za zgodą rodziców zmienić płeć w dokumentach. Jak dotąd z prawa skorzystało już dziewięcioro dzieci, m.in. 10-letni Adrian, który jest już według oficjalnych dokumentów dziewczynką. Już w 2013 roku rodzice wystąpili o zmianę imienia dla syna, z Adriana na Annę. Matka dziecka jest zachwycona, że wreszcie doszło do prawnego uznania jej syna za dziewczynkę, którą ten zawsze się czuł.

Po ukończeniu szesnastu lat dzieci mogą już zupełnie same, bez zgody rodziców wystąpić z wnioskiem o zmianę płci w dokumentach. Operacyjna zmiana płci jest w Norwegii możliwa po uzyskaniu pełnoletniości, jednak obniżenie tego pułapu wydaje się kwestią czasu.

Zmiana płci w dokumentach jest bardzo prosta. Nie wymaga się żadnych badań medycznych czy zaświadczeń lekarskich. Formularz można wypełnić za pomocą internetu. Procedurę tę powtarzać można do woli. Jeżeli np. Adrianowi znudzi się bycie dziewczynką, będzie mógł znów zostać w dokumentach chłopcem, a później ewentualnie ponownie dziewczynką.

3 KOMENTARZE

  1. Jak sobie chłopak przepisze płeć że jest dziewczyną i pójdzie do żeńskiego klasztoru to będzie miał pole do popisu, ale nie bo w tym świeckim kraju chyba nie ma zakonów. A jak się dziewczyna przepisze na chłopaka to chyba pisuar jej nie wystarczy. Pokręcony kraj pokręceni ludzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here