Nawet 42 % firm z sektora mikro i małego biznesu zostanie dotkniętych regulacją obniżającą limit transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Stanie się tak, jeżeli sejm przyjmie proponowany przez rząd projekt zakładający obowiązkowe dokonywanie transakcji ponad wskazaną sumę poprzez rachunek płatniczy.

Do takich wniosków prowadzi badanie „Płatności gotówkowe w polskich firmach” przeprowadzone na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

„W naszym przekonaniu wprowadzenie obowiązku transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego to nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej” – uważa wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki.

Statystyki pokazują, że 12 % firm w Polsce w ogóle nie korzysta z komputera, bo nie znajduje takiej potrzeby biznesowej, a 18 % nie korzysta z bankowości elektronicznej.

„Mimo takiego stanu rzeczy rząd zmusza małych przedsiębiorców do korzystania z bankowości internetowej lub obecności w placówce banku w celu realizacji przelewu powyżej 15 tys. zł” – stwierdził Nowacki.

Przedsiębiorcy zapytani o największe trudności lub bariery utrudniające korzystanie z narzędzi do płatności bezgotówkowych, w 58 % wskazują na konieczność ponoszenia opłat związanych z realizacją przelewów, prowizji od płatności itp. Aż 45 % przedsiębiorców negatywnie ocenia plany obniżenia progu dla transakcji gotówkowych. 37 % przedsiębiorców twierdzi zaś, że utrudni im to prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Najwyższy Czas!/mn