Niegdyś polityk PO, dziś zarządca ukraińskich dróg Sławomir Nowak przyjął ukraińskie obywatelstwo. Tamtejsze prawo nie zezwala na posiadanie drugiego.

O fakcie poinformował minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan. „Pan Nowak jest fachowcem, którego potrzebuje Ukraina. Otrzymał obywatelstwo Ukrainy i mam nadzieję, że współpraca między Polską i Ukrainą będzie się tylko pogłębiała” – powiedział.

Omelan został zapytany, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie prawa. „Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem” – stwierdził.

Nowak skomentował obywatelstwo Ukrainy słowami: „Jestem również z tego powodu bardzo dumny”. Pytany, czy zrzekł się obywatelstwa polskiego, odpowiedział: „Nie, oczywiście nie”.

Jak dotąd cudzoziemcy, którzy zajmowali na Ukrainie wysokie stanowiska, zrzekali się swoich wcześniejszych obywatelstw. Tak działo się m.in. z Rosjanką Marią Gajdar czy Gruzinem Micheilem Saakaszwilim.

Sławomir Nowak był w latach 2011-2013 ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W roku 2014 został skazany przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. W 2015 roku sąd odwoławczy zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.