wikimedia.commons.org
wikimedia.commons.org

18 maja wchodzą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym według których za przekroczenie prędkości o 50 km/godz. w obszarze zabudowanym stracimy prawo jazdy na trzy miesiące. Jest jednak grupa, której to prawo nie dotyczy.

Są to oczywiście posłowie – lecz nie tylko oni, również senatorowie, a także ci, którzy będą sądzili drogowych piratów, czyli sędziowie! Ani politykom, ani sędziom policjant nie będzie mógł odebrać prawa jazdy na miejscu zatrzymania.

Procedura odebrania prawa jazdy w przypadku posłów jest wyjątkowo długotrwała i zajmuje miesiące, a nawet lata. Jeśli poseł nie chce sam zrzec się immunitetu, jego sprawa jest głosowana przez całą izbę.

Reszta kierowców od 18 maja po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli dalej będzie prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. A to oznacza ponowny egzamin.