Dziś obchodzimy niezwykle ważne dla Polski wydarzenie. Dokładnie 3 maja 1792 roku, została uchwalona Konstytucja 3 maja. Obchodzimy zatem 228 rocznicę uchwalenia przez polski Sejm Czteroletni historycznej i zarazem pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Dziś w Warszawie odbędzie się również wielka defilada z okazji 20 lat Polski w NATO oraz 15 lat w Unii Europejskiej.

 

 

Andrzej Duda przyznał Ordery Orła Białego 

Prezydent RP przyznał dziś Ordery Orła Białego. Otrzymali je: były opozycjonista Czesław Bielecki, rzeźbiarz Wincent Kućma oraz żołnierz AK, badacz tragedii polskiej ludności na Wołyniu Władysław Siemaszko. W całym kraju odbywają się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas przemówienia na pl. Zamkowym prezydent Andrzej Duda powiedział, że osobiście jest zwolennikiem zagwarantowania członkostwa Polski w UE w konstytucji. Z kolei prezydent i szef MON Mariusz Błaszczak dziękowali również żołnierzom i służbom za ofiarną pracę; zwracali również uwagę na potrzebę modernizacji polskiej armii.

Źródło: onet.pl

 

Prezydent zwraca się do prof. Wincentego Kućmy. Jak mówił prezydent ; Wśród pana dzieł, są pomniki, które zna każdy Polak. Przede wszystkim Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie czy Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Pan tymi obrazami kreuje postawy i obrazuje naszą pamięć historyczną. Jestem za to niezwykle wdzięczny.

Źródło: onet.pl

 

Andrzej Duda zwraca się do Władysława Siemaszki. Pamiętał Pan zawsze o swoich kolegach, o kombatantach. Największym wstrząsem było dla pana, gdy przeczytał pan artykuł o zbrodniach żołnierzy AK na ludności ukraińskiej na Wołyniu. To wtedy rozpoczął pan mrówczą pracę o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. Zostawił pan dzieło będące świadectwem historycznym. Dzieło, którego nie da się wymazać. To wielka praca dla Wołynia, dla tych którzy tam zginęli, ale też dla tych, którzy przeżyli – kontynuował prezydent Andrzej Duda.

 

Defilada wojsk przejdzie ulicami Warszawy 

Źródło: wspolczesna.pl

 

Dokładnie o godz. 14 na ulicach Warszawy rozpoczęła się również defilada wojskowa. Oprócz polskich żołnierzy wezmą w niej udział sojusznicy z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, a także Chorwacji.

 

 

 

 

 

Źródło: polskieradio24.pl

 

Uroczysta msza w archikatedrze warszawskiej

 

Z okazji 3 maja w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św. za ojczyznę, w której udział weźmie para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi okolicznościową homilię.

 

Źródło: onet.pl

W uroczystej mszy, prócz pary prezydenckiej uczestniczy także członkowie Kancelarii Prezydenta RP, premier Mateusz Morawiecki z członkami rządu, przedstawiciele parlamentu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W uroczystości brali także udział delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy. W archikatedrze obecni byli również szef BBN Paweł Soloch, szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

 

 

 

Uroczyste przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Zamkowym 

 

W historii każdego narodu są momenty, które ukształtowały jego tożsamość, kulturę i sposób patrzenia na świat. Są takie narody, dla których te właśnie punkty stanowiły nie tylko osobiste momenty historyczne, ale których wydarzenia wpłynęły na bieg świata – zaczyna prezydent. Takim pierwszym fundamentalnym wydarzeniem był chrzest księcia Mieszka I, który wprowadził nas do Europy i sprawił, że staliśmy się Europejczykami niezależnie od tego jaki ustrój u nas panował – opowiada prezydent. Wśród pozytywnych momentów na pewno trzeba wskazać koronację Bolesława Chrobrego, a potem unię lubelską 450 lat temu, która stała się pierwowzorem Unii Europejskiej – kontynuuje Duda.

 

Istotny moment w historii Polski 

Wreszcie było to uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie nie tylko w dziejach Polski, ale dziejach świata. To był akt wielkiej mądrości i przenikliwości ludzi obozu patriotycznego – mówi prezydent. Okoliczności, w których ją stworzono były tragiczne. Polska była po pierwszym rozbiorze. Ale otworzyło się okienko, wojska rosyjskie na chwilę wyszły z Polski, bo toczyć wojnę z Turcję i Szwecją. Tę okazję wykorzystali patrioci – przypomina Duda. Niestety wiele było prywaty, która prowadziła do zdrady. Zdrajcy z pomocą obcych mocarstw pokonali obóz patriotyczny i doprowadzili do rozbiorów. Niepodległość odzyskaliśmy dopiero po 123 latach dzięki kolejnemu pokoleniu patriotów. Była w tym też niewątpliwa opieka opatrzności – twierdzi prezydent.

 

Koniec komunizmu

Te wydarzenia pozwoliły nam po prawie 50 latach pokonać komunizm. Polacy pokojowo przy urnie 1989 r. odrzucili komunizm. To był nasz dar dla innych narodów Europy Środkowej. To dzięki Polakom padł mur berliński i żelazna kurtyna, to trzeba podkreślać – mówi. Dziś od 30 lat żyjemy w prawdziwie niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej. To już dłużej niż II Rzeczpospolita – zauważa prezydent.

 

Znaczenie wejścia Polski do UE oraz NATO 

Dziękuję wszystkim, którzy wprowadzili nas do Unii Europejskiej i NATO. Tam trzeba być i należy być. Obecność tam nam się zwyczajnie należała – mówi Duda, podkreślając zasługi Polski w odsieczy wiedeńskiej i bitwie warszawskiej 1920 roku. Dziś mamy pytanie czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w UE i NATO. Osobiście uważam, że tak. Musimy jednak przede wszystkim dbać, aby to co jest zapisane w konstytucji było realizowane i aby było to odczuwane przez zwykłego obywatela – dodaje Andrzej Duda.

 

Geneza Święta 3 Maja  

 Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Zostało ustanowione ponownie w 1919 roku, a także w 1990 roku, po upadku komunizmu w Polsce. Dokładnie 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja wyprzedziła również konstytucję francuską, która z kolei została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

 

Uchwalenie konstytucji 3 maja 

  W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Z kolei w okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Wszyscy polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. W 1892 roku za złożenie bukietu fiołków w rocznicę Konstytucji 3 maja aresztowany przez tajną policję rosyjską został w Warszawie nauczyciel Stanisław Mieczyński po czym wysłano go za ten czyn na trzyletnią zsyłkę do Odessy.

 

Dzień 3 maja uznany za święto narodowe 

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie, a dowodem na to są gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy czy Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie jak zaznacza to gazeta : „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

 

 

Zobacz również : https://parezja.pl/dowody-lecha-walesy-ws-teczek-kiszczaka/