Obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim – zniknął w okresie, w którym prezydentem był Bronisław Komorowski. Teraz okazuje się, że został sprzedany na aukcji 10 czerwca z ceną wywoławczą 12 tys. złotych! – informuje niezalezna.pl

Skradziony obraz to „Gęsiarka” Romana Kochanowskiego, powstanie datowane jest na 1881 r., w tzw. „systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP”

Zniknięcie obrazu zauważono podczas  inwentaryzacji w okresie od 18 sierpnia 2015 r. do 4 września 2015 r.. Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przeprowadzone w tej sprawie wykazało, iż wiedza o braku obrazu była w KPRP od marca 2015 r. – informuje Kancelaria.

Trudno powiedzieć, jak dokładnie obraz z Pałacu Prezydenckiego trafił na aukcję, ale faktem jest, że to samo dzieło 10 czerwca trafiło na sprzedaż, z ceną wywoławczą 12 tys. zł jako „własność prywatna”.  Niezalezna.pl kontaktowała się z dyrektorką domu aukcyjnego „Rempex”, Anną Bielawską, by ustalić, kto dał obraz Kochanowskiego do sprzedaży, jednak – powołując się na ochronę danych osobowych – nie była ona w stanie podać nam nazwiska. Wiemy jedynie, że „Gęsiarkę” na aukcji wystawiła „osoba prywatna”.

Co ciekawe, na zdjęciach dostępnych na stronie internetowej spółki odpowiadającej za aukcję – widać szczególne zarysowanie, które może być formą zatarcia pieczątki Kancelarii Prezydenta. – Każdy z obrazów, znajdujący się na stanie majątku Kancelarii, posiada odpowiednią pieczątkę na odwrocie – informuje nas osoba z otoczenia prezydenta, która widziała zdjęcie skradzionej „Gęsiarki”.

foto: screen niezalezna.pl