Albert Einstein powiedział kiedyś, że: „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia właśnie dziś, kiedy naukowcy alarmują o wymieraniu kolejnych populacji tych owadów.

21 czerwca tego roku, portal zmianynaziemi.pl podał, że w stanie Oregon w USA, na jednym z parkingów znaleziono 25 tysięcy martwych i konających pszczół. 20 sierpnia ten sam portal poinformował o śmierci ponad 1,3 miliona pszczół w ciągu jednej doby w Kanadzie.

To tylko dwa z wielu przypadków dziwnych i nagłych zgonów pszczół. Szacuje się, że zima tego roku pochłonęła około 1/3 populacji pszczół. Naukowcy i pszczelarze podejrzewają, że za masowe wymieranie owadów zapylających odpowiedzialne są pewne rodzaje pestycydów. Po długiej batalii, pomimo protestów wielkich koncernów typu: Bayer Komisja Europejska podjęła decyzję o ograniczeniu stosowania trzech rodzajów pestycydów z grupy neonikotynoidów, które podejrzewa się o najgorszy wpływ na populacje pszczół.

Jedną z przyczyn może być również imidakloprid. Jest to składnik środków owadobójczych produkowanych przez firmę Bayer, którymi zaprawia się nasiona roślin (m.in. buraków, kukurydzy, ale też warzyw). Owadobójcza substancja wpływa na układ nerwowy owadów, prowadząc do ich dezorientacji i śmierci.

Radykalne zmniejszenie liczby pszczół na świecie będzie miało opłakane skutki.Po pierwsze znaczne zmniejszenie ilości miodów czy owoców co może doprowadzić do klęski głodu na świecie. Po drugie poważnie zaburzy wegetację roślin co wpłynie negatywnie na nasz ekosystem.

Nic dziwnego, że naukowcy i ludzie dobrej woli nie ograniczają się do bicia na alarm, ale starają się również zaradzić kryzysowi pszczelarstwa na świecie. Jednym z pomysłów jest akcja „Adoptuj pszczołę”, zorganizowana przez Greenpeace. Za zebrane od ludzi datki ekolodzy planują wybudować 99 hoteli dla dziko żyjących owadów. Pierwszy z nich stanął niedawno na Polach Mokotowskich. W akcji udział biorą m.in aktor Marcin Bosak, czy artysta Zbigniew Wodecki.

O akcji więcej można dowiedzieć się na facebookowym profilu:

https://www.facebook.com/AdoptujPszczolke