Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Przyjęty przez rząd projekt budżetu na następny rok zakłada, że w 2015 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższą składkę na ZUS. Nowa wysokość stawek ma być znana najwcześniej w grudniu, ale już dziś można się o tym przekonać sprawdzając rządowy projekt ustawy budżetowej.

Według rządowych prognoz w roku 2015 średnie miesięczne wynagrodzenie będzie wynosiło 3966 złotych – przy 3746 złotych w roku obecnym. Według ekspertów, ten wzrost ma posłużyć jedynie zwiększeniu składek ZUS.

Od nowego roku składka emerytalna wyniesie 464 złote i 50 groszy, rentowa 190 złotych i 37 a chorobowa 58 złotych i 30 groszy. Składka wypadkowa wynieść ma 45 złotych i 93 groszy. Łącznie składki ZUS w przyszłym roku wzrosną 45 złotych i 34 grosze.

Osobną kwestią pozostaje stawka składki zdrowotnej. Oficjalnie wskaźnik, od którego uzależniona jest wysokość składki znany będzie w styczniu, ale zdaniem serwisu pox.pl, wzrośnie ona do 280 złotych.

To wszystko oznacza, że uwzględniając wysokość składki zdrowotnej łączna wartość składek ZUS w przyszłym roku wyniesie 1100 złotych.

na podstawie: pox.pl, dziennik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.