Ustawa dotycząca zakazu handlu jest wprowadzana etapowo od 2018 roku. W pełni ma obowiązywać dopiero od 2020 roku. Ustawa ograniczająca handel w niedzielę zezwala na handel w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Dokładniej w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W wyniku czego sklepy będą nieczynne we wszystkie święta państwowe i kościelne. Celem ustawy ma być w przyszłości całkowity zakaz handlu w niedzielę. Dopiero po zastosowaniu się do wszystkich zmian, będzie można dostrzec całkowite skutki. Wtedy też będzie można żądać ewentualnych zmian legislacyjnych, jak twierdzą – eksperci Konfederacji Lewiatan. Dotychczas zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę.

Nowe zmiany od stycznia 2019 roku.

Teraz jednak od 2019 roku, wszedł następny etap zmian. Od stycznia obowiązują nowe regulacje dotyczące zakazu handlu. 6 stycznia będzie, więc niedzielą niehandlową, a najbliższa handlowa przypadać będzie dopiero na 27 stycznia. Prowadzi to do tego, że  w miesiącu będzie wypadać tylko jedna niedziela handlowa. W każdym przypadku wypadać będzie na ostatnią niedzielę miesiąca.

6 stycznia – niedziela niehandlowa
13 stycznia -niedziela niehandlowa
20 stycznia – niedziela niehandlowa
27 stycznia – niedziela handlowa

Handlowe niedziele, w następnych miesiącach przypadać będą podobnie z wyjątkiem kwietnia, ze względu na święta.
W następnych miesiącach sklepy w niedzielę będą otwarte tylko:
24 lutego
31 marca
14 i 28 kwietnia
26 maja
30 czerwca

Kto nie podlega zakazowi handlu w niedzielę?

We wszystkie niedziele otwarte mogą być także sklepy w: placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej oraz za ladą, których stanie właściciel.
Zakaz handlu nie obowiązuje również w: piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Za niestosowanie się do zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Można zostać również pozbawionym wolności, gdy będzie to działanie nagminne.