Robimy to każdego dnia, a okazuje się, że mało kto zwraca uwagę na sposób wykonywania tej czynności. Oddychanie towarzyszy nam przez całe życie, ale by prawidłowo dotlenić swój organizm, należy pamiętać o paru zasadach. Dziś przedstawiamy Wam kilka wskazówek, które sprawią, że Wasze ciało będzie szczęśliwsze i odwdzięczy się dobrym samopoczuciem!

1. Weź głębszy wdech!

Podobno oddychanie to bułka z masłem, ale jak pokazuje statystyka – większość z nas robi to źle. Aby efektywnie dotleniać nasz organizm, nie powinniśmy zapominać o technikach oddechowych. Okazuje się, że chociaż w dzieciństwie wszyscy wykonujemy tę czynność poprawnie, z biegiem czasu zatracamy tę umiejętność. Osoby dorosłe często nabierają zbyt mało powietrza niż pozwala im na to układ oddechowy. Takie płytkie oddychanie odbija się negatywnie na całym organizmie i powoduje tzw. „głód tlenowy”.

2. Efektywnie i z użyciem przepony

Aby oddychanie było prawidłowe należy zaangażować w ten proces przeponę. Jak się okazuje, nie jest to wcale proste! To, co dobre dla naszego kręgosłupa – czyli ściągnięte łopatki, proste plecy i pierś nieco wysunięta do przodu, wcale nie jest tak korzystne dla ciała jak nam się wydaje! Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy od dziś zacząć się garbić. Warto natomiast pamiętać, że taka statyczna pozycja uniemożliwia swobodne wdechy i prawidłową pracę przepony. Naukę efektywnego oddychania warto zacząć od poznawania samego siebie – najlepiej położyć się na plecach z ręką na przeponie i obserwować jej ruchy. Po jakimś czasie takich świadomych ćwiczeń można skonsultować się także z fizjoterapeutą.

[reklama_pozioma]

3. Oddychanie najlepiej ćwiczyć podczas ruchu!

Nie od dziś wiadomo, że sportowcy, a także amatorzy, którzy postanawiają od czasu do czasu ruszyć się z kanapy, oddychają efektywniej. Dlaczego? Długotrwały kontrolowany wysiłek fizyczny wręcz wymusza na nas naukę prawidłowych wdechów i wydechów. Profesjonalni trenerzy zawsze zwracają uwagę swoich podopiecznych na świadome oddychanie. Jeśli nie jesteście wielbicielami sportów wyczynowych, może warto zacząć pracę nad dotlenieniem od jogi lub delikatnego fitnessu? Dla tych z Was, którzy wybierają mniej aktywne spędzanie wolnego czasu, ale chcą zadbać o prawidłowe oddychanie też mamy idealne rozwiązanie! Medytacja przy dźwiękach natury nauczy Was nie tylko jak osiągać wewnętrzny spokój, ale także jak prawidłowo wykonywać wdechy i wydechy.

Chociaż w dzisiejszych czasach trudno o choćby minuty wolnego czasu, warto od czasu do czasu zrezygnować z którejś codziennych aktywności na rzecz nauki dotleniania organizmu. Oddychanie wydaje się banalne, ale, jak wiemy, pozory mylą! Jeśli przez wiele lat wykonujemy tę czynność nieprawidłowo, niedotlenienie może przyczynić się do osłabienia mięśni brzucha i dna miednicy, bóli głowy, a także pogorszenia ogólnego samopoczucia.

Sprawdź koniecznie: