Okładka książki "Oddziały Wyklętych" Szymona Nowaka. Wyd. Fronda
Okładka książki “Oddziały Wyklętych” Szymona Nowaka. Wyd. Fronda

Naszym celem jest walczyć o Polskę, lecz nie taką, jaka jest obecnie i nie za pańszczyźnianą, a za Polskę prawdziwą i demokratyczną i za te granice na wschodzie, które były do 1939 r., za Wilno i Lwów – takie było założenie walki “Żubrydowców z Bieszczad”, Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ pod dowództwem Antoniego Żubryda ps. “Zuch”.

Książka Oddziały Wyklętych Szymona Nowaka wydana przez wydawnictwo Fronda przedstawia spis historii poszczególnych oddziałów polskiego podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1963. Obejmuje ona oddziały AK, AKO, ROAK, DSZ, WiN, NOW, NSZ, NZW oraz oddziały niezależne. Autor starał się też zamieścić krótki biogram dowódcy każdej opisywanej grupy.

Możemy dowiedzieć się z książki o brawurowych (ale dobrze zaplanowanych!) akcjach szturmu na posterunki milicji w Polsce Ludowej, czy starć z oddziałami UB. Dowiadujemy się także o rozbrajaniu współpracujących z czerwoną władzą konfidentów. Możemy przeczytać o oddziale Tadeusza Kuncewicza “Podkowy”, który wraz z oddziałem przebył ponad 1000 km przez Polskę, gdzie trwały walki między komunistami a nazistowskimi Niemcami oraz przez Czechosłowację, by dostać się do amerykańskich wojsk. Ci zaś wydali oddział komunistom. Wiele innych ciekawych a mało znanych historii możemy wyczytać w książce.

Otwierając twardą oprawę książki, znajdujemy mapę miejsc działalności i walk oddziałów Żołnierzy Wyklętych na terenach II RP, Czechosłowacji i późniejszego RFNu. Ponadto 18 rozdziałów opowiadających o 22 oddziałach polskich. Całość pisana jest w sposób ciekawy i przyjemny do czytania, dzięki czemu książka Oddziały Wyklętych jest de facto nauką przez przyjemność. Oprócz tego, tekst urozmaicają zdjęcia archiwalne z czasów lat ’40, ’50 i ’60 oraz zdjęcia z rekonstrukcji opisywanych historii. Wadą książki zaś jest umieszczenie bibliografii i źródeł na końcu zamiast na bieżąco pod opisywanym tekstem albo na końcu rozdziału. Utrudnia to zweryfikowanie treści pod kątem historycznym.

Niemniej jednak książka Oddziały Wyklęte wydana przez Frondę jest warta polecenia. Pan Szymon Nowak wykonał kawał solidnej pracy dokładnie opisując wiele ważnych, ale i ciekawych, wydarzeń z historii polskich patriotów walczących z czerwoną swołoczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.