Viktor Orbán foto: wikimedia commons

Kontrola wszczęta przez rząd Victora Orbana wykazała że fundusze, które powinny trafiać do niezależnych organizacji, docierały wyłącznie do organizacji związanych z lewicą.

Decyzja węgierskiego rządu uderzyła bowiem przede wszystkim w organizacje promujące m.in. homoseksualizm i ideologię gender.

9 maja br. norweski rząd zawiesił pomoc dla Węgier w wysokości 140 mln euro z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu czyli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczy (EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Rozdzielaniem funduszy zajmowała się fundacja o nazwie Ökotárs Alapítvány (Fundacja Partnerstwo dla Środowiska), którą wybrało biuro EOG w Brukseli.

Fidesz postanowił zmienić sposób obsługiwania takiej pomocy. Od 1 stycznia 2014 r. zajmie się tym inna organizacja non-profit. Węgierskie władze przekonują, że Ökotárs Alapítvány źle administrowała funduszami.

Po kontroli fundacji zarządzającej dotacjami, okazało się, że dziewięciu pracowników było powiązanych z proekologiczną LMP, socjalistyczną MSZP i anty-rządowymi bojówkami lewicowymi. Rząd przygotował listę odbiorców, którzy nie powinni byli otrzymać wsparcia z Funduszu Norweskiego.

na podstawie: pch24.pl