Wikimedia.org

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa Rosji złożyli w parlamencie projekt wprowadzenia kary śmierci za terroryzm w czasie piłkarskich Mistrzostw Świata 2018.

Autorem dokumentu proponującego czasowe przywrócenie kary śmierci jest Wasilij Piskariow przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją. Jak tłumaczy, „ma to znacznie poprawić stan bezpieczeństwa w kraju przed nadchodzącym piłkarskim mundialem i podczas meczów”. „Nie od dziś wiadomo, że jednym z poważniejszych zagrożeń na świecie jest obecnie terroryzm, który przynosi dziesiątki ofiar śmiertelnych każdego tygodnia. Dlatego chcemy pod tym względem zwiększyć bezpieczeństwo i możliwie najbardziej zminimalizować ryzyko dokonania zamachu terrorystycznego na terenie Rosji” – powiedział.

Na przeszkodzie w przyjęciu tego rozwiązania stoi fakt, że Rosja należy do Rady Europy, której państwa członkowskie nie stosują kary śmierci. Rosjanie jednak twierdzą, że są gotowi zaryzykować pożegnanie się z Radą Europy. „Bezpieczeństwo obywateli Rosji jest ważniejsze od członkostwa w jakiejkolwiek międzynarodowej organizacji” – to stanowisko Dumy Państwowej. Rosja przestała stosować karę śmierci po tym, gdy w 1996 roku przystąpiła do Rady Europy, a stało się to za sprawą ówczesnego prezydenta Borysa Jelcyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here