W ostatnich latach stale widoczna jest popularyzacja telefonów z propozycją skorzystania z bezpłatnych usług medycznych. Telefony zazwyczaj kierowane są do osób starszych. Najbardziej widoczny wzrost jest w Krakowie, ale także w innych regionach Polski. Wygląd takiej rozmowy jest bardzo podobny i powtarza się bez względu na rodzaj oferowanego badania. Wtedy wychodzi na jaw, że pod pozorem darmowych badań, zostaje przemycona sprzedaż drogich pakietów usług medycznych! Jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Poznaj schemat działania medycznych oszustów

Niczym zaskakującym jest fakt, że rozmowy prowadzone przez naciągaczy brzmią zachęcająco. Atrakcyjnie prezentowane są darmowe, profesjonalnie realizowane i specjalistyczne badanie, które skutkować mają rzetelną diagnozą. Biorąc udział w takiej rozmowie można odnieść wrażenie, że ma się wyjątkowe szczęście i los się w końcu do nas uśmiechnął – służba zdrowia potrafi zawieść, dlatego tym bardziej warto skorzystać z atrakcyjnej okazji! Wybór seniorów jako grupy odbiorców nie powinien więc nikogo dziwić. To osoby, które często czują się pominięte i zaniedbane przez służbę zdrowia, dlatego wyjątkowo duże wrażenie na nich zrobi osoba  oferująca darmowe badanie. Starsze osoby poczują się wyjątkowe i ważne słysząc, że ktoś chce zadbać o ich stan zdrowia oraz kompleksowo przebadać ich ciało. Nie ma się co dziwić, że osoby starsze decydują się na korzystanie z takich usług, licząc na profesjonalizm i bezpłatne sprawdzenie stanu ich zdrowia.

Osoba dzwoniąca odsyła zainteresowanego człowieka na stronę internetowej spółki medycznej, z której ramienia działa. W podanej witrynie sprawdzić można napisaną w bardzo atrakcyjny sposób ofertę usług medycznych. Jednakże brak tam informacji o cenie oferowanych usług. Trudno jest także znaleźć godziny przyjęć lub nazwiska lekarzy przyjmujących. Oferowane przez naciągaczy badania okazują się badaniem pola magnetycznego lub badaniami laserowymi – do ich wykonania niepotrzebna jest obecność lekarza.  W dodatku diagnoza dotyczy zazwyczaj chorób kostnych lub nadciśnienia, co można założyć występuje u większości osób w starszym wieku.

Numery telefonów – skąd biorą je konsultanci?

Jeśli osoba odbierająca połączenie zapyta o to, skąd konsumenci mają ich numer telefonu, odpowiedź zazwyczaj brzmi: „z bazy medycznej”. W tym momencie należy podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak legalnie działająca i ogólnie dostępna baza medyczna! Zazwyczaj wystarczy o tym wspomnieć w czasie rozmowy, a konsultant zakończy połączenie. Oferowane usługi medyczne dostępne są pod różnymi nazwami. Przykładowo w Krakowie funkcjonuje jako Gerimed. W innych miastach mogą nazywać się zupełnie inaczej.

Zdarza się, że dla wzbudzenia zaufania sygnowane są imionami osób świętych lub nazywane w sposób górnolotny, np. Centrum Medycyny lub Instytut Zdrowia. Bez względu na nazwę swojej działalności, firmy te zerują przede wszystkim na seniorach proponując im bezpłatne badania, po czym namawiają ich na wykupienie bardzo kosztownych pakietów medycznych. Konsultanci gwarantują, że będą to usługi kompleksowe, dostępne szybko, bez konieczności czekania w długich kolejkach w przychodniach czy szpitalach. W teorii brzmi to doskonale. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega i prosi o umiarkowane zaufanie

Obowiązkowe jest ograniczone zaufanie dla telefonicznych konsultantów, szczególnie jeśli oferują oni darmowe usługi czy produkty. W wypadku badań, daleko im do rzetelnych czy profesjonalnych, dlatego lepiej za szybko nie zachwycać się daną ofertą. Koniecznie należy przeczytać umowę, a w wypadku osób starszych skontaktować się najpierw z rodziną, zanim przystąpi się do podpisywania umów.

UOKiK prowadzi postępowanie kontrolne z tytułu naruszeń interesów konsumentów. W tym znajdują się niejednokrotnie nachalne i niechciane telefony z zaproszeniami na badania, które wykonywane są bez uzyskania wcześniejszej zgody na tego typu rozmowę i prowadzenie marketingu w ten sposób. Ten sposób prowadzenia marketingu niezgodny jest z art. 172 prawa telekomunikacyjnego. Co ważne, niemożliwe jest skontaktowanie się z przedstawicielami spółki, która odpowiada za zaistniałą sytuację. Niemożność kontaktu uniemożliwia poznanie faktycznych pobudek oraz stanowiska drugiej strony sprawy.

Kara nałożona na firmę CMSE sp. z o.o. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli w skrócie UOKiK, ukarał firmę CMSE kwotą w wysokości 1,1 miliona złotych kary za stosowanie nieuczciwych praktyk względem swoich klientów. Podczas pokazów medycznych przedstawiciele Gerimed bezpodstawnie zastraszali osoby obecne na wydarzeniu ich rzekomo złym stanem zdrowia. W ten sposób motywowali ludzi będących na prezentacji, głównie osoby starsze, do zakupy pakietu medycznego. Firma Gerimed używa różnych nazw. Są to m.in.: Centrum Medyczne Świętego Jakuba (Poznań), Wielkopolskie Centrum Medycyny Zintegrowanej (Poznań), Centrum Medyczne Świętego Franciszka (Warszawa, Wrocław, Łódź), Mazowieckie Centrum Medyczne (Warszawa), Dolnośląski Instytut Zdrowia (Wrocław) czy Instytut Zdrowia Świętej Barbary (Katowice) – przestrzega UOKiK.

 

1 KOMENTARZ

  1. słyszałem o podobnych praktykach w geriamedica; z jednej strony bezpłatne badania, a z drugiej pakiety po kilka tysięcy; zastanawiam skąd oni nr telefonów biorą, a wybierają starsze osoby;

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.