W grudniu, była już szefowa NFZ – Agnieszka Pachciarz złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza w sprawie zapłaty za świadczenia osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości mają uprawnienia do świadczeń. Dziś jej następca, wniosek… wycofał.

commons.wikimedia.org

Niedługo po złożeniu przez Agnieszkę Pachciarz skargi, minister Bartosz Arłukowicz wystosował do premiera wniosek o zdymisjonowanie szefowej Funduszu. Premier wniosek podpisał i Agnieszka Pachciarz pożegnała się ze stanowiskiem. Oczywiście oficjalnie zapewniano, że dymisja nie ma nic wspólnego ze skargą złożoną do WSA.

Tymczasem nowe światło na sprawę, rzuca dzisiejsza informacja radia RMF FM, które podało że pomimo wyznaczenia terminu rozprawy w sprawie zażalenia na dziś, p.o prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Marcin Pakulski… wycofał skargę na ministra Arłukowicza. Tłumaczenia Pakulskiego są delikatnie mówiąc mało logiczne. Stwierdził on, że skarga złożona przez jego poprzedniczkę jest bezzasadna, gdyż Arłukowicz powołał zespół, który ma opracować zasady finansowania leczenia osób nieubezpieczonych. Tak się jednak składa, że zespół ten ma opracowywać zasady na kolejne lata a skarga dotyczyła miesięcy ubiegłych.

Tak więc mamy pierwsze efekty zmian w Funduszu. Nowy zarządzający instytucją, lekką ręką rezygnuje z kilkuset milionów złotych dla zadłużonej, stojącej na skraju bankructwa instytucji, która regularnie pozbawia nas kolejnych świadczeń. Oczywiście, zaraz usłyszymy że to przypadek a każdy kto myśli inaczej wykorzystuje chorych do robienia polityki… Tymczasem jak dla mnie to po prostu „wkupne” pana Pakulskiego i przejaw wdzięczności za daną mu szansę. Sądzę, że teraz możemy spodziewać się nagłego przyspieszenia kariery obecnego p.o szefa NFZ.

rmf24.pl, wp.pl