Trzy papieskie samochody, którymi Franciszek poruszał się po Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży, zostały zlicytowane za 253 tysiące złotych. Za zebraną kwotę zostanie zakupiona mobilna klinika dla uchodźców – informuje ndie.pl.

Akcja zorganizowana została przez Caritas. Jej przedmiotem były 3 granatowe volkswageny golfy w wersji sportsvan, z tablicami rejestracyjnymi K1 POPE i kolejnymi K2 oraz K3. Wszystkie auta posiadają certyfikat dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdana Korduli, oparty na oświadczeniach BOR-u, że były one używane przez papieża Franciszka podczas jego pobytu w Polsce.

Każdy z pojazdów miał od 14 do 23 ofert kupna. Ostatecznie samochód z tablicą K1 POPE osiągnął cenę 85 tys. zł, K2 POPE 84,2 tys. zł, a K3 POPE 83,7 tys. zł, co w sumie dało 252,9 tys. zł.

Zlicytowane papamobile to specjalna wersja nadwoziowa sportsvan. Auta są podwyższone i mają w środku więcej miejsca. Charakteryzują się najprostszym wyposażeniem. Według organizatorów licytacji cena rynkowa nowego auta wynosi około 80 tys. zł.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pojazdów zostaną w całości przekazane na cele prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej akcji charytatywnej „Misericordes”. Czwarty samochód, który nie został wystawiony na aukcję, będzie przeznaczony na potrzeby krakowskiej Caritas.

Organizacja przekaże środki na zakup mobilnej kliniki dla uchodźców z Syrii w Libanie, a także zakup wyposażenia domu dla osób starszych i niepełnosprawnych „Dom Miłosierdzia” oraz magazynu żywności „Chleb Miłosierdzia”, wybudowanych w Brzegach z okazji Światowych Dni Młodzieży. Akcja jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka.