Papież Franciszek oświadczył na konferencji w Watykanie, że „wielkie zbiorowiska azylantów oraz uchodźców nie przyniosły żadnych pozytywnych rezultatów”. Z drugiej strony skrytykował „populistyczne demagogie” prowadzące do ksenofobii. Wezwał, by imigrantów przyjmowano z otwartymi ramionami – podaje ndie.pl.

Zdaniem papieża w zbiorowiskach takich dochodziłoby raczej „do nowych przypadków ranienia wrażliwości oraz dyskomfortu”. Franciszek wyraził swój pogląd na konferencji dotyczącej imigrantów, którą zorganizował watykański urząd ds. integralnego rozwoju człowieka wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera oraz pozarządową organizacją International Migration Network.

Według papieża pierwszą rejestrację imigrantów powinno się przeprowadzać w miejscach „do tego odpowiednich i właściwie przystosowanych”. Do tego celu bardziej nadają się mniejsze, rozproszone ośrodki. Jak stwierdził papież, ułatwiają one lepsze zaopatrzenie tzw. uchodźców, jak i osobisty kontakt z nimi. Franciszek zaapelował o taką politykę uchodźczą, która uwzględniłaby także kwestię łączenia rodzin.

Jednocześnie przestrzegł on przed tworzeniem tzw. korytarzy humanitarnych, gdyż imigranci nie mogą wpadać w ręce band przemytników ludzi.

Papież Franciszek skrytykował „populistyczne demagogie”, które prowadzą do szerzenia się ksenofobii. Ponownie wezwał on do tego, by imigrantów przyjmowano z otwartymi ramionami. W opinii papieża coraz powszechniejsza staje się postawa polegająca na tym, że bliźnich postrzega się głównie jako konkurentów, a nie jako braci, których należałoby przyjąć. To egoistyczne nastawienie nasila się jeszcze bardziej dzięki wspomnianym przez niego „populistycznym demagogiom”.

Przewodniczący fundacji Konrada Adenauera oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering zaapelował o „chrześcijańskie wsparcie dla osób w potrzebie”. Nie powinno ono „ograniczać się do zapewnienia podstawowych potrzeb”, lecz powinno stworzyć warunki dla „stabilnej przyszłości” imigrantów. Przy tym w centrum uwagi powinna znaleźć się ochrona godności każdego człowieka.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.