Logo_ParezjaMożna by rzecz, że na początku był pomysł. Pomysł grupki młodych ludzi, mających coś do przekazania a jednocześnie nie godzących się na wszechobecną manipulację i jednolity przekaz mediów mętnego nurtu.

Pierwszy tekst, ukazał się dokładnie dwa lata temu. 21 kwietnia 2013 roku, pod tytułem „Niedzielny komentarz”. Można go sobie odświeżyć, lub przeczytać po raz pierwszy „TUTAJ„. Patrząc na niego z perspektywy czasu, wydaje się być mocno amatorski ale jednocześnie jest ciekawą pamiątką naszych początków. Z każdym kolejnym artykułem, felietonem i wywiadem było coraz lepiej.

Przez te dwa lata, cytowali nas dużo więksi i rozpoznawalni gracze medialnego rynku jak wpolityce.pl, naTemat.pl, se.pl, wyborcza.pl czy onet.pl. Nasi publicyści i dziennikarze bardzo często jako pierwsi informowali o ważnych sprawach. Wśród informacji, do takich tekstów należały m.in:

– zatrzymanie działacza MdPR za posiadanie krzesła na wiecu Bronisława Komorowskiego (TUTAJ),

– stopniowe wycofywanie się Empiku z reklamowaniu świątecznych zakupów Nergalem i Marią Czubaszek (TUTAJ),

– zerowa frekwencja na spotkaniu z Palikotem w Jeleniej Górze (TUTAJ),

– usunięcie Hanki Sawickiej z patronatu kieleckiej szkole (TUTAJ),

– usunięcie antyislamskiego filmu z You Tube (TUTAJ),

i wiele innych.

Byliśmy też jednym z pierwszych mediów, które pisało na temat pomysłu minister edukacji narodowej odnośnie segregacji uczniów na lekcjach wf-u. Tematem tym zajął się konkretnie Mateusz Nować a tekst można przeczytać TUTAJ. Warto wspomnieć, że dopiero dwa tygodnie później temat ten w „Rzeczpospolitej” poruszył Tomasz Terlikowski poświęcając mu jednak zaledwie kilka zdań. Zdań, które w dodatku wielokrotnie sprawiały wrażenie przepisanych z tekstu zamieszczonego na parezja.pl.

Z drugiej jednak strony wsłuchując się w słowa Kluzik-Rostkowskiej o tym, że liczą się „chęci”, trudno nie pójść o krok dalej i nie zapytać, dlaczego minister edukacji narodowej ogranicza się jedynie do lekcji wf-u? Przecież taka chociażby matematyka również wielu przyprawia o palpitacje serca i silny stres. Do niej również potrzeba specjalnych zdolności, dlaczego więc nie wprowadzić oddzielnego systemu oceniania dla lepszych i gorszych? Przecież najważniejsze są chęci. Skąd więc ten brak konsekwencji? – pisał 30 marca Mateusz Nować a 13 kwietnia Tomasz Terlikowski głosem mentora i odkrywcy grzmiał: „Na razie taki model oceniania dotyczyć ma tylko plastyki, WF czy muzyki ale niby dlaczego nasze światłe ministerstwo miałoby poprzestać na tych przedmiotach? Argument, że nie każdy musi mieć talent do rysowania, śpiewu czy biegania można przecież rozciągnąć na wszystkie przedmioty. Nie każdy ma łatwość pisania, nie każdemu słówka wchodzą do głowy, nie każdy jest w stanie przyswoić sobie specyfikę myślenia matematycznego”. Czyżby portal parezja.pl był źródłem inspiracji dla samego Tomasza Terlikowskiego? 😉

Na dzień 20 kwietnia 2015 roku, portal parezja.pl mógł pochwalić się dokładnie 4 190 443 odsłonami. Najpopularniejszym tekstem w historii portalu, jest tekst pt. „Ceny paliw spadają, więc rząd nakłada nowy podatek” – 73 209 odsłon. Na podium znalazły się jeszcze „Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?!” – 60 340 odsłon oraz „Rząd odbierze emerytom prywatne majątki?” – 58 965 odsłon. Pierwszą dziesiątkę zamyka tekst „Ci nietolerancyjni katolicy, ci otwarci muzułmanie” – 32 792 odsłon. Ciekawostką jest również to, że przez 2 lata na nasz portal 277 000 osób weszło poprzez wykop.pl.

zdj 1

 

Warto przypomnieć, że to właśnie nasz portal wprowadził „Poranki na parezja,pl”. Od godziny 7 do 9 mogliście Państwo czytać na naszych łamach kompleksowe podsumowanie przekazów medialnych, wypowiedzi polityków i oglądać ciekawe materiałów wideo. Obecnie ten pomysł został zawieszony, ale możemy obiecać że już wkrótce „Poranki” wrócą na parezja.pl.

Dla naszego portalu wypowiadali się m.in kandydat na prezydenta RP Andrzej Duda, Marian Kowalski, żołnierz wyklęty – Marian Pawełczak, Rafał Ziemkiewicz, Andrzej Dubiel, Robert Winnicki czy Mariusz Dzierżawski.

Pisali lub piszą dla nas przedstawiciele różnych środowisk. Wśród nich są m.in Artur Zawisza z Ruchu Narodowego i Dawid Lewicki z partii KORWiN. Dziś – jakby specjalnie na nasze urodziny, tekst napisał znany historyk i publicysta – Tadeusz Płużański.

Dwa lata minęły bardzo szybko. Przez ten czas, nasz facebookowy profil polubiło 11 646 osób. Dziękujemy serdecznie za dotychczasowe zaufanie i prosimy o więcej. Ze swojej strony, obiecujemy że nadal będziemy pracowali nad rozwojem naszego medium i walczyli z wszechobecną propagandą.

Ku Chwale Ojczyzny!