Wkrótce Ukraińcy będą mogli podróżować do Unii bez wiz. W Parlamencie Europejskim zdecydowaną większością głosów opowiedziano się za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy. Nowe przepisy będą obowiązywać od czerwca.

Przegłosowane przez europosłów porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą go blokować, powinno ono wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli pozostawać w Unii Europejskiej przez trzy miesiące. Wiza nie będzie uprawniała ich jednak do podjęcia pracy.

Przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Ukrainy Dariusz Rosati z PO podkreślił, że zniesienie obowiązku wizowego jest symbolem postępu uczynionego przez Ukrainę w ostatnich latach w reformowaniu gospodarki i państwa. Ma być też zachętą do głębszych reform i skuteczności w zwalczaniu korupcji. Równocześnie przygotowywane są przepisy, które będzie można zastosować, jeśli prawo bezwizowego wjazdu zostanie nadużyte.

Rozmowy między Kijowem i Brukselą zaczęły się w 2008 roku, ale zdecydowanie przyspieszyły po rosyjskiej napaści na Krym i wschodnią Ukrainę. W czasie negocjacji Unia postawiła Ukraińcom ponad 140 wymagań, głównie w zakresie walki z korupcją i zmian w prawie administracyjnym czy prawie pracy.

Pod koniec 2015 roku Komisja Europejska uznała, że Ukraina spełniła kryteria zniesienia wiz pomimo wyzwań związanych z konfliktem na wschodzie kraju i skomplikowaną sytuacją gospodarczą. W maju 2016 roku KE formalnie rekomendowała państwom unijnym zniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów.

Rządy państw UE zwlekały jednak z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z tych dwóch państw. Zastrzeżenia zgłaszały m.in. Niemcy i Francja, które domagały się równoczesnego przyjęcia przepisów ułatwiających czasowe przywracanie wiz, np. w sytuacji znaczącego napływu azylantów z danego kraju czy braku współpracy w kwestii readmisji imigrantów.