Ukraińscy parlamentarzyści odpowiedzieli na uchwałę polskiego Sejmu i Senatu, w której rzeź wołyńską nazwano ludobójstwem.

Parlament w Kijowie stwierdził, że takie stawianie sprawy przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego. Polska uchwała została nazwana „niebezpiecznym upolitycznieniem historii”. Odpowiedź Ukraińców zatwierdziła Rada Najwyższa.

„Parlament Ukrainy uważa, że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP (…) jest przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii” – napisano w dokumencie.

Ukraińcy nazwali polską debatę o Wołyniu mianem „histerii antyukraińskiej”.

Uchwałę ws. Wołynia polski parlament przyjął w lipcu bieżącego roku. Za jej przyjęciem głosowało 432 posłów, nikt nie był przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu. „Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane mianem ludobójstwa” – czytamy w uchwale.

3 KOMENTARZE

  1. za darmo gaz, pomoc, różnego rodzaju humanitarna, wojskowa, z wszystkich dziedzin i dalej mało?, jeszcze mamy przyjmować jak od stanó ultimatum?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.