fot. YouTube

Paweł Kukiz zabrał głos w sprawie projektu ustawy o dostępie do broni. Niespodziewanie domaga się zmian w propozycji własnego ugrupowania, które to propozycje uważa za zbyt liberalne.

„Projekt posłów Kukiz‘15 o dostępie do broni w obecnym kształcie jest zbyt liberalny. Będę domagał się złożenia autopoprawek” — powiedział w Sejmie lider ugrupowania Kukiz’15 Paweł Kukiz.

Projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji autorstwa grupy posłów Kukiz‘15 zakłada m.in., że pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie – jak obecnie – policja. Pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni – im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.

Według autorów projektu głównym celem zmian miałaby być legalizacja i normalizacja dostępu do broni palnej oraz ograniczenie uznaniowości w wydawaniu pozwoleń. Z kolei zdaniem przeciwników projektu – m.in. posłów PO i Nowoczesnej – spowoduje on liberalizację dostępu do broni. Pod koniec września posłowie odrzucili wniosek Nowoczesnej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierowali go do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Kukiz przyznał, że „jako strzelcowi”, reforma w zaproponowanym przez posłów jego klubu kształcie „nie do końca” mu odpowiada. „Jest za liberalna według mnie” – stwierdził i dodał: „Z całą pewnością złożę, będę domagał się złożenia autopoprawki czy autopoprawek”.

Zaznaczył, że o ile zgadza się z wnioskodawcami, co do potrzeby zmiany uznaniowości w sferze wydawania pozwoleń na broń czy do przekazania kompetencji do ich wydawania władzom samorządowym, to jako członek klubu strzeleckiego uważa jednak, że obwarowania dla ubiegających się o pozwolenie „powinny być troszeczkę większe”.

„Na pewno powinien być wymóg wnikliwszego badania lekarskiego, konieczność pozostawienia psychiatry, oraz konieczność uczestnictwa w zajęciach strzeleckich minimum dwa razy do roku, choćby z tego powodu, by sobie ten delikwent krzywdy tą bronią nie wyrządził” – zaznaczył Kukiz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.