Pielgrzymi z Łowicza drugi raz zatrzymani przez policję
Pielgrzymi z Łowicza drugi raz zatrzymani przez policję

W poniedziałek 25 maja policja zatrzymała pielgrzymkę z Łowicza na Jasną Górę. Uczestników zatrzymano w okolicach Słupi. Do Częstochowy mieli dotrzeć w sobotę, a pielgrzymka organizowana jest już po raz 365.

Łowicka Piesza Pielgrzymka to pierwsza, coroczna piesza pielgrzymka do Częstochowy zwana „Jaskółką”. Rozpoczęła się ona poranną mszą w kościele sióstr bernardynek. Przewodniczył jej biskup senior Józef Zawitkowski. Podkreślił, iż jest to historyczna pielgrzymka, wyruszająca do Matki Boskiej Częstochowskiej, pomimo panującej pandemii. Zaznaczył, iż 125 lat temu łowiccy pielgrzymi wyprosili ustanie zarazy cholery. W okolicach Skierniewic pielgrzymów zatrzymano po raz pierwszy. Powodem zatrzymania było nielegalne zgromadzenie, a uczestników wylegitymowano. Było to ponad sto osób, które nie stosowało się do zasad obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa. Część pielgrzymów w poniedziałek wróciło do domu, natomiast druga część zapowiedziała, że we wtorek będzie kontynuować wędrówkę. Maszerujący stwierdzili, że ani wojna, ani okupacja nie zatrzymała ich w drodze do celu.

Drugie zatrzymanie przez policję

We wtorkowy poranek pielgrzymi ponownie wyruszyli w drogę na Jasną Górę. „ Idziemy po prostu albo w małych grupach, albo gęsiego, lewym poboczem jezdni. Cały czas w okolicy krąży policja, ale teraz mam nadzieję, że dla naszego bezpieczeństwa, a nie po to by nas karać” – wypowiedziała się jedna z uczestniczek. Około godziny 9 rano policja zatrzymała grupę w okolicach Budziewic. Uczestników poinformowani, iż dalszy marsz jest niemożliwy i nakazano powrót do miejsca zamieszkania. Policja natomiast sprawdza, czy są to te same osoby. „Na pewno wobec tych osób będą już wyciągnięte inne konsekwencje” – mówi młodszy inspektor Kącka. Kierownika pielgrzymki ukarano mandatem, natomiast 72 osoby pouczono. Jak podkreśla inspektor Kącka – „zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 organizacja pielgrzymek jest zakazana”. Na tej samej podstawie policja nie dopuściła do protestu przedsiębiorców pod Tulipanem w łodzi i legitymuje protestujących przed Sądem Administracyjnym.

 

 

Przeczytaj także o rosnącej inflacji w Polsce tutaj: https://parezja.pl/polska-wieksza-inflacja-niz-w-innych-krajach-ue/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.