Partnerka premier Serbii Any Brnabić urodziła syna. Jest to pierwszy przypadek na świecie, w którym urzędująca premier żyjąca otwarcie w homoseksualnym związku, doczekała się w trakcie swojej kadencji dziecka urodzonego przez towarzyszkę życia.

Serbia pionierem w Europie!

Ana Brnabić piastuje swój urząd od 2017 roku. Ma 43 lata. Prezydent Aleksandar Vučić desygnował ją 15 czerwca 2017 roku. Wcześniej Brnabić była ministrem administracji publicznej i lokalnej. Jest pierwszą kobietą, której udało się zająć w Serbii tak wysokie stanowisko w polityce. Dotychczas urząd premiera był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jest również pierwszą jawnie homoseksualną osobą w serbskim rządzie. Ogłoszenie przez kancelarię premiera, że jej partnerka Milica Đurđić urodziła syna wywołało wiele emocji zarówno w narodzie, jak i środowisku LGBT. W Europie jest to pierwszy przypadek, że lesbijka sprawująca urząd premiera „została mamą” będąc w związku jednopłciowym.

Ciąża a Serbia

Do ciąży doszło w wyniku sztucznego zapłodnienia. Đurđić jest z zawodu lekarką. Syn dostał na imię Igor. Zarówno matka i dziecko czują się dobrze. Sytuacja prawna obecnej premier Serbii względem dziecka nie jest jednak w tym kraju unormowana. Serbia należy do jednego z bardziej konserwatywnych państw w Europie. Nie są akceptowane tam zarówno małżeństwa homoseksualne, jak i adopcje przez pary jednopłciowe. Nie wyklucza się jednak adopcji przez osoby samotne, niezależnie od ich orientacji. Panie żyją ze sobą w konkubinacie.

Sytuacja osób LGBT w Serbii

Wybór Brnabić na premiera był sensacją. Według badań przeprowadzonych w społeczeństwie jeszcze w 2012 roku aż 47% ankietowanych uważało, że homoseksualizm jest chorobą. Za to już w 2017 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (IGLA – International Lesbian and Gay Association) ogłosiło, że 59% społeczeństwa uważa, że osoby LGB powinny mieć takie same prawa jak osoby heteroseksualne. Zgodnie zaś z rankingiem stworzonym przez IGLA- Europe Serbia zajmuje 28 pozycję na 49 badanych, jeśli chodzi o prawa osób LGBT. Polska zajmuje w tym rankingu 38 miejsce. Cały ranking znajdziesz TUTAJ. Tak samo, jak w naszym kraju art.62 serbskiej Konstytucji wskazuje, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Jednocześnie inne formy, w tym związki partnerskie nie są w niej ani wspomniane, ani też zakazane. Kontakty homoseksualne zostały w Serbii zalegalizowane w 1994 roku. W Polsce miało to miejsce w roku 1932.

Brnabić na cenzurowanym

Pomimo faktu, że Brnabić jako lesbijka powinna być wspierana przez tamtejsze środowisko, aktywiści LGBT nie chcą, aby premier maszerowała wraz z nimi na paradzie równości. Wszystko za sprawą wypowiedzi z parady z 2017 roku, która miała miejsce w Belgradzie. Brnabić odmówiła wówczas odpowiedzi na pytanie, czy chciałaby doprowadzić do legalizacji małżeństw homoseksualnych w Serbii. W zasadzie od momentu objęcia przez nią fotela premiera środowisko zarzuca jej zbyt małe zaangażowanie w walkę o prawa gejów i lesbijek, a także brak postępów w tej kwestii. Zainteresowana stoi na stanowisku, że zajmie się sprawami LGBT, gdy rząd rozwiąże „ważne problemy”, z którymi musi się obecnie zmierzyć Serbia.

https://twitter.com/Welshbeard/status/1098530939901263873

Niezależnie od zastanej sytuacji, mamom gratulujemy. Samej Serbii życzymy zaś szybkiego uregulowania kwestii związanych z parami jednopłciowymi.

Dowiedz się więcej na temat sytuacji prawnej osób LGBT w Serbii.

Zapoznaj się z nową, kontrowersyjną kampanią Zary.