Coraz więcej wydarzeń kulturalnych zaplanowanych na 2020 rok zostaje oficjalnie odwołanych z powodu pandemii koronawirusa. Dotyczy to również największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. W związku z tym ich organizatorzy połączyli swoje siły i postanowili stworzyć pierwszy w historii festiwal filmowy online – We Are One.

Nowa rzeczywistość

Branża kultury w obecnej sytuacji musi mierzyć się z niespotykanymi dotychczas przeszkodami. Mimo powrotu do działalności niektórych placówek, takich jak muzea czy galerie sztuki, nadal duża jej część pozostaje w zamrożeniu. Niemożliwa jest organizacja imprez masowych, festiwali czy koncertów. Podczas gdy to właśnie te wydarzenia stanowią jej kluczowe ogniwo, szczególnie w okresie letnim. Światowa Organizacja Zdrowia zapowiada, że organizacja takich wydarzeń będzie możliwa najprędzej w 2021 roku, po wynalezieniu szczepionki na COVID-19.

Ciekawym rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się organizacja festiwali online. W kwietniu obyło się pierwsze tego typu globalne wydarzenie – koncert One World: Together at home. Gwiazdy światowego formatu, takie jak Celine Dion, The Rolling Stones, Jennifer Lopez czy Andrea Bocelli występowały prosto ze swoich domów. Kuratorem koncertu była Lady Gaga, a całe wydarzenie było wyrazem wdzięczności dla medyków walczących z pandemią. Jednak na przeniesienie wydarzenia do sieci zdecydowały się także niektóre z cyklicznie odbywających się festiwali. Przykładem może być Pol’and’Rock Festival, którego transmisja odbędzie się w dniach 30.07 – 01.08.2020.

We Are One – festiwal filmowy online

Od 29 maja do 7 czerwca 2020 roku odbędzie się pierwszy w historii festiwal filmowy online „We Are One: A global Film Festival”. Wydarzenie będzie można oglądać całkowicie za darmo w serwisie YouTube. Za jego promocją stoją najbardziej prestiżowe festiwale filmowe na świecie. Wśród nich znajdują się m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, Sundance Film Festival, Berlinale, Tokyo International Film Festival, Jerusalem Film Festival, Tribeca Film Festival czy Festiwal Filmowy w Wenecji. Natomiast za opiekę nad festiwalem odpowiedzialna jest firma Roberta DeNiro Tribeca Enterprises.

Trwające dziesięć dni wydarzenie to jedyna taka okazja, aby obejrzeć za darmo filmy, które pojawiały się na wymienionych wyżej festiwalach, jednak nie doczekały się nigdy szerszej dystrybucji. Będą to zarówno starsze, jak i nowe produkcje. W programie znajdziemy filmy fabularne, dokumenty, filmy krótkometrażowe oraz panele dyskusyjne. A to wszystko bez przerw w postaci reklam. Szczegółowy program festiwalu ma wkrótce się pojawić.

Dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia, która przeznaczy darowizny na walkę z koronawirusem.

Festiwal będzie można oglądać pod tym adresem.