Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Musi on zawierać imienne wskazanie nowego kandydata. Wiadomo już, że będzie nim poseł Andrzej Smirnow.

Gmach Sejmu RP.
Foto: Paweł Kubala

Smirnow jest obecnie niezrzeszony. 5 czerwca 2014, będąc członkiem Platformy Obywatelskiej, objął mandat w miejsce wybranego do Parlamentu Europejskiego Dariusza Rosatiego. Trzy tygodnie później wystąpił z PO po celowej absencji podczas głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Kilka dni później został także wykluczony z klubu parlamentarnego tego ugrupowania. Miesiąc później na konwencji zorganizowanej przez PiS stwierdził, że “w tym układzie politycznym nie ma innej alternatywy, jak PiS”. Zaapelował też do swoich dawnych partyjnych kolegów o przejście do formacji Jarosława Kaczyńskiego. Sam jak dotąd pozostał niezrzeszony.

Smirnow był w PO od 2002 roku. Wcześniej działał w AWS (podobnie jak wielu obecnych działaczy PiS, w przeciwieństwie do polityków PO – partia ta powstała po rozpadzie Unii Wolności). Był też współzałożycielem Porozumienia Centrum, którego wieloletnim liderem był Jarosław Kaczyński.

Sejm przeprowadza głosowanie nad odwołaniem marszałka izby na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka Sejmu.

na podstawie: interia.pl, wpolityce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.