Według PiS sankcje uderzyłyby w rosyjską walutę, w ceny na rosyjskie surowce energetyczne, a także zostałaby przejęta kontrola nad przesyłką gazu do Europy.

Europoseł i wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki stwierdził, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję przez kraje UE i USA były jedynie rekacją na kroki Moskwy.

Dodał również, że należy przeciwdziałać przeciw militarnym przedsięwzięciom Rosji na Ukrainę i rozważyć w tym celu nałożenie kolejnych sankcji na agresora.

Po pierwsze – ograniczenie wymienialności rubla, po drugie – zmniejszenie popytu na rosyjskie surowce energetyczne, gaz i ropę, oraz maksymalne zbicie cen na te produkty. Po trzecie – kontrola nad przesyłem gazu do Europy i wreszcie po czwarte – kwestia finansowania przedsięwzięć gospodarczych w sektorach wydobywczym, obronnym, hi-tech, informatycznym i również medialnym – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.  
Europoseł Czarnecki zauważył, że firmy Visa i MaterCard przetestowały już strategię wymienialności rubla i odmówiły obsługi klientów banku Moskwy. Według europosła tak powinny postąpić różne państwa przeciw Rosji.
 
Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek zwraca także uwagę na problem kontroli nad przepływem gazu do Europy.
 
Zmierzają do naruszenia Konstytucji poprzez działanie właściwie przeciwko ustrojowi demokratycznego państwa, dlatego że ich celem było niedopuszczenie opozycji do władzy, więc to jest w ogóle absolutne naruszenie oczywiste. Jeśli przypomnimy sobie, jakie wywiady udzielał pan minister spraw wewnętrznych, w których on tłumaczy, odkręca całkowicie kota ogonem i właśnie opowiada, że to było takie teoretyzowanie, takie naukowe dywagacje na temat stanu państwa. Podejrzewam, że on dokładnie to samo powtórzy w prokuraturze. Moim zdaniem celem postępowania  jest oczyszczenie, ale to jest oczyszczenie, które będzie miało charakter absolutnie tylko polityczny przed wyborami. Ja nie oczekuję niczego – stwierdził Jerzy Bielewicz.
Jerzy Bielewicz uważa także, że takie posunięcie byłoby wyciagnięciem ręki w kierunku Ukrainy i stworzyłoby to coś w rodzaju sojuszu państw Europy środkowo-wschodniej.

Na podstawie: radiomaryja.pl