Z Sejmu wycofano projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt, którym miała zająć się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, zakładał, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego.

„O 11.00 Kancelaria Sejmu przesłała SMS: «Szanowni Państwo, w związku z wycofaniem przez wnioskodawców poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sadownictwa punkt obejmujący I czytanie projektu został skreślony z porządku dziennego posiedzenia Komisji.»” – poinformował na jednym z portali społecznościowych Borys Budka z PO.

Wcześniej Sejm wybrał 15 sędziów do nowej KRS. Rezygnację z przewodniczenia Radą złożyła prof. Małgorzata Gersdorf. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to ona jako pierwsza prezes Sądu Najwyższego powinna zwołać pierwsze posiedzenie KRS.

Do Gersdorf zwrócił się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, apelując o zwołanie posiedzenia Rady. „Zobowiązanie to jest mi znane, gdyż wprost wynika z przepisów prawa i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem” – napisała w liście do ministra Gersdorf.