Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do laski marszałkowskiej projekt zmian w ustawach dotyczących PIT i CIT. Przewiduje on, że kwota wolna od podatku pozostanie na dotychczasowym poziomie 3091 zł.

W październiku 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku „w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, utrata mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów mogłaby w konsekwencji spowodować, że podatnicy zostaliby pozbawieni prawa do pomniejszenia podatku o kwotę wolną w wysokości gwarantowanej przez obecnie obowiązujące przepisy.

„W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady jego obliczania w roku 2016” – czytamy.

Propozycja zachowania obecnej wysokości kwoty wolnej od podatku ma wynikać z braku szans na jej podniesienie w przyszłym roku. Posłowie PiS-u zapowiedzieli, że może nastąpić to w roku 2018 wraz z zapowiedzianą przez premier Beatę Szydło reformą podatkową.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej kampanii wyborczej PiS zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

1 KOMENTARZ

  1. Łatwiej dać sobie jak nie zabierać innym.. Dizwnym trafem przepisy, które pozwalaja na podnoszenie wynargodzeń i nagród politykom, nie są objęte takimi restrykcjami i rok podatkowy się ich nie ima…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.