foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)
foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)
foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Platforma Obywatelska zamierza jeszcze przed jesiennymi wyborami sprywatyzować spółkę PKP Energetyka należącą do Skarbu Państwa.

PKP Energetyka to spółka mającą wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju, wyceniana jest na ok. 1,5 mld zł. Posiada infrastrukturę na dostarczanie energii elektrycznej wszystkim działającym w Polsce podmiotom kolejowym. Platforma Obywatelska nie traci czasu – PKP Energetyka zostanie sprzedana funduszowi private equity z Luksemburga. Na sprzedaż zostało wystawione 100 proc. akcji spółki.

Eksperci rynku kolejowego przewidywali, że wartą od 1,3 do 1,5 mld zł PKP Energetykę kupi któryś z kontrolowanych przez Skarb Państwa koncernów energetycznych (PGE, Enea lub Energa), tak aby państwo nadal miało kontrolę nad tą strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju spółką.

Okazało się, że wyłączność na zakup akcji PKP Energetyki otrzymał fundusz private equity – CVC Capital Partners z siedzibą w Luksemburgu. Co ciekawe z doniesień medialnych wynika, że faktycznym podmiotem który ma przejąć PKP Enegetykę jest spółka Caryville Investments Sp. z o.o., której kapitał zakładowy wynosi… 5 tys. zł.

Właściciel będzie mógł zrobić ze spółką to, co zechce i niekoniecznie będzie się kierował interesem polskiej kolei, w rozumieniu sprawnego funkcjonowania PKP PLK. Nie trudno jest sobie wyobrazić sytuację dwukrotnego wzrostu cen. W końcu będzie to monopolista prywatny – wyjaśnił Janusz Zubrzycki, dyrektor zarządzający w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, dla portalu Rynek-Kolejowy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.