Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają złożyć wniosek do prokuratora generalnego o zdelegalizowanie Obozu Narodowo-Radykalnego. Jako powód podają rzekome propagowanie i odwoływanie się do faszyzmu przez członków ONR-u.

Sytuacją, która przelała czarę goryczy, miał być według wnioskodawców pogrzeb Inki i Zagończyka.

„Dochodziło do różnych skandalicznych zdarzeń, do marszów ONR czy mszy świętych, na których był propagowany faszyzm. Jednak, o ile pamiętam, pierwszy raz mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie uroczystości z udziałem prezydenta i premier, niektórzy uczestnicy zostali z nich po prostu wyrzuceni przy udziale ludzi, którzy byli pod flagami ONR-u. To co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, jest powodem naszego wniosku” – powiedział Sławomir Nitras z PO.

Zdaniem posła, ONR zawłaszcza sobie symbole narodowe i prawo do pamięci o bohaterach. „Żołnierze AK, Żołnierze Niezłomni – to są symbole narodu polskiego, a nie nacjonalistycznych i faszystowskich organizacji, jak ONR. Na to nie możemy pozwolić” – stwierdził. Nasuwa się tutaj pytanie, od kiedy Platforma czci Niezłomnych?

Wniosek w tej sprawie ma zostać wysłany w poniedziałek do Zbigniewa Ziobry oraz prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Pod wnioskiem podpisały się cztery gwiazdy Platformy: Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski i Cezary Tomczyk.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.