Plexi to wyjątkowo uniwersalny materiał o naprawdę wielu zastosowaniach. Ze względu na łatwą obróbkę i niską cenę plexi jest coraz częściej wykorzystywana przy urządzaniu kuchni. Plexi może z łatwością zastąpić płytki ceramiczne. To jednak niejedyny sposób, w jaki można wykorzystać to tworzywo sztuczne w kuchni. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

Płyty pleksi – właściwości

Zanim zastanowimy się, jak można wykorzystać plexi w kuchni, sprawdźmy, jakie właściwości ma ten materiał. Plexi to bezpieczne dla zdrowia tworzywo sztuczne, które jest mniej więcej o połowę lżejsze od szkła. Plexi jest bardzo łatwa w obróbce zarówno mechanicznej, jak i termoplastycznej. Dzięki temu materiał ten znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. W wersji bezbarwnej plexi cechuje się bardzo wysoką przezroczystością. Dzięki temu materiał ten stosuje się często jako zamiennik klasycznych szyb. Poza wersją bezbarwną plexi dostępna jest również w wersji mlecznej i opalizującej, a także w różnych wersjach kolorystycznych jak, chociażby plexi czarna.

To jednak nie koniec zalet tego materiału. Plexi jest również odporna na działanie promieni ultrafioletowych. Dzięki temu nawet po długiej ekspozycji na światło słoneczne plexi nie traci swojego oryginalnego koloru i nie żółknie.

Pleksi na ścianę w kuchni – inspiracje

Płyta plexi w kuchni może się sprawdzić w kilku różnych rolach. Oto nasze propozycje na to, jak można wykorzystać plexi na wymiar w kuchni:

  • Najpopularniejszym zastosowaniem tego materiału jest pleksi na ścianę w kuchni w postaci tak zwanych paneli splashback. Zadaniem paneli splashback jest ochrona ściany przed wilgocią i innymi zabrudzeniami. Z tego względu panele splashback montuje się najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie kuchennego zlewozmywaka. Taki panel jest niezwykle prosty w montażu i pielęgnacji, a pleksi będzie stanowiła nieprzepuszczalną barierę dla wilgoci. Więcej informacji na temat tego rodzaju paneli dostępnych jest w artykule Splashback – panel z plexi do kuchni lub łazienki.
  • Dekoracyjne panele z plexi – to coraz popularniejszy sposób na zabezpieczenie ściany pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami. Powierzchnia ta jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zabrudzenia powstające w czasie gotowania. Możemy zabezpieczyć ten element kuchni za pomocą ceramicznych płytek. Jest to jednak rozwiązania stosunkowo drogie, a na dodatek ciężko utrzymać w czystości fugi znajdujące się pomiędzy płytkami. Dużo tańszym sposobem na zabezpieczenie ściany jest montaż dekoracyjnych paneli z plexi. W najprostszej wersji możemy wybrać do tego celu plexi mleczną albo opalizującą. Na rynku dostępne są jednak również panele plexi z nadrukami. Nadruk umieszczony jest wewnętrznej stronie płyty, co dodatkowo zwiększa żywotność takiego produktu.
  • W podobny sposób jak ścianę w kuchni możemy zabezpieczyć również fronty mebli kuchennych. Dzięki plexi na wymiar możemy w prosty sposób odświeżyć wygląd kuchni, naklejając na fronty mebli kuchennych płyty z plexi. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy meble, ale również nadamy im nowoczesny i estetyczny wygląd. Możemy tu również skorzystać z płyt z nadrukowanym wzorem. Daje nam to bardzo szerokie możliwości aranżacyjne.

Pleksi w kuchni – o czym warto pamiętać?

Decydując się na montaż pleksi w kuchni, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, plexi nie powinna być narażona na temperaturę wyższą niż 70 stopni Celsjusza. W związku z tym nie powinniśmy montować plexi w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki lub źródła ognia.

Plexi to materiał wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. W większości przypadków wystarczy przetarcie powierzchni plexi wilgotną szmatką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy wykorzystać uniwersalne detergenty do czyszczenia. Należy jednak podkreślić, że powierzchnia plexi jest stosunkowo wrażliwa na różnego rodzaju zadrapania czy zarysowania. W związku z tym do czyszczenia tego tworzywa należy używać wyłącznie miękkich szmatek i gąbek.

Pleksi na wymiar – jak ją przygotować

Chcąc wykorzystać plexi jako panele na ścianę lub fronty kuchenne, musimy zadbać o to, aby była ona docięta dokładnie na wymiar. Istnieje kilka technik cięcia tego materiału. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Cięcie plexi – który rodzaj wybrać? Taka operacja w domowych warunkach, bez profesjonalnych narzędzi, może być bardzo trudna. Cięcie płyt plexi na wymiar lepiej zlecić profesjonalnej firmie. Tego rodzaju usługi świadczy firma https://plasticexpress.pl, która tworzywami sztucznymi jak plexi czy poliwęglan lity zajmuje się już od lat.

 

Źródło: Artykuł partnerski