12 grudnia w całej Polsce odbywały się marsze organizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Podczas manifestacji w Poznaniu wykorzystano utwór zespołu „Lombard” – „Przeżyj to sam”. Członkowie zespołu nie kryją oburzenia.

„Przeżyj to sam” – hymn pokoleń Polaków bez względu na poglądy polityczne czy przynależność partyjną. Oburza nas ten fakt tym bardziej, iż zrobiono to w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Smutnej rocznicy, kiedy „uzbrojonych w broń palną braci wyprowadzono na ulicę przeciw nieuzbrojonym braciom”! Przez 34 lata odpowiedzialni tego czynu nie zostali osądzeni, za to dziś chcemy sądzić tych, dla których Polska jest najwyższą wartością, o którą walczyli w strukturach Solidarności, narażając życie swoje i swoich bliskich – tłumaczą we wpisie na facebooku członkowie zespołu.

W dalszej części wpisu autorzy zwrócili uwagę na to, że partia rządząca zwyciężyła w demokratycznych wyborach, a oni sami nie dostrzegają łamania demokracji w kraju.

Po wygranych wyborach, posiadając mandat społeczeństwa, chcą urządzić Ją wg swojej wizji, marzeń i MAJĄ DO TEGO PRAWO! Jesteśmy patriotami. Losy naszego kraju nie są nam obojętne. Dlatego z troską pochylamy się nad tym, co w ostatnich dniach dzieje się na polskich ulicach, jednak wciąż nie uważamy, iż POLSKA DEMOKRACJA JEST ZAGROŻONA! Odcinając się od haniebnych haseł wykrzykiwanych podczas manifestacji KOD w Polsce, jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko użyciu przeboju zespołu Lombard „Przeżyj to sam” w wykonaniu zespołu LOMBARD przez tę organizację. Nie pozwolimy, by nasza twórczość była wykorzystywana do skłócania Polaków, podsycania konfliktów, obrażania i pomawiania, tym bardziej w rozgrywkach politycznych. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli! – czytamy.