Niebanalne połączenia kolorystyczne. Brzmi to ciekawie, nieprawdaż? Łączenie kolorów we wnętrzach jest niezwykle trudnym zadaniem. Wymaga to wyczucia, ale przede wszystkim wiedzy. Niektóre duety barwne są na tyle utarte, że często potrzebujemy czegoś świeższego. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, jak stworzyć ciekawe połączenia kolorystyczne!

[reklama_pozioma]

Udanych połączeń kolorystycznych możemy szukać wszędzie – w naturze, w sztuce. Oglądając zdjęcia na Instagramie, stwierdzamy, że coś nam się podoba lub nie. Tak samo jest z obrazami, plakatami, naturą. Zachwycamy się pięknymi zachodami słońca lub kwiatami czy panoramą miasta. Dlaczego? Przede wszystkim wszystkie te kadry są stworzone przez konkretne kolory. Konkretne barwy wpływają na nas i wywołują pewne emocje. Co więcej, jeśli są one pozytywne, możemy zastanowić się, czy nie uda się ich przenieść do naszych wnętrz, tworząc tym samym udane połączenia kolorystyczne w naszych domach.

1. Pudrowy róż i ciemna zieleń

Połączeniem numer jeden jest pudrowy róż i ciemna zieleń. Piękne i eleganckie – te kolory można połączyć na ścianach na przykład w formie lamperii. Oba kolory pięknie prezentują się w ciężkich tkaninach typu welur, dlatego idealnie współgrają z ciemnym drenem i mosiądzem.
Połączenia kolorystyczne

źródło: Pinterest

2. Ciemna zieleń i złoto

O takim eleganckim połączeniu wiedzą z pewnością miłośnicy biżuterii. W końcu szmaragdowa zieleń kocha towarzystwo złota. Warto ten intrygujący duet przenieść do wystroju wnętrza. Najlepiej postawić na złote detale na ciemnozielonym tle, na przykład lampy czy ramki na zdjęcia. Tym bardziej polecane rozwiązanie, że w tym sezonie kolor złoty pojawia się w przyjaznej dla portfela ofercie wielu marek wnętrzarskich.

 

Połączenia kolorystyczne

źródło: Pinterest

3. Granat i róż

Kolor granatowy króluje w trendach od początku roku. Podobnie zresztą dzieje się z różem. W letniej odsłonie były to pudrowe pastele, w jesiennej zaś wrócił chłodniejszy odcień Rose Quartz, a także pojawił się ciekawy odcień zwany „różobrązem”. Warto połączyć te barwy. Moc granatu zostanie złagodzona dzięki subtelności różu. A wystrój zyska więcej szyku!

Połączenia kolorystyczne

źródło: Pinterest

4. Granat i fiolet

Lubisz ciemne kolory? Zestawienie granatu i fioletu jest rzadkie, a zarazem efektowne. Warto jednak bawić się odcieniami i deseniami. Przykład: „gładki” granat sofy zestaw z rozmytym navy blue dywanu, dodaj do tego fioletową akwarelę na ścianie, a także tkaniny w odcieniu śliwkowego fioletu.

Połączenia kolorystyczne

źródło: Pinterest

 

5. Żółcień i błękit

Pozornie kolory w ogóle do siebie niepasujące, w praktyce – idealne w dodatkach. To duet kolorystyczny, który coraz częściej pojawia się w mieszkaniach w stylu nowoczesnym. Szarość ścian i posadzek zyskuje chłodnego sprzymierzeńca w postaci barwy niebieskiej. Żółcień w detalach wprowadza zaś więcej energii i dynamiki.

złoto

źródło: Pinterest

6. Szarość i kolor musztardowy

Szarość to częsty wybór do wnętrz, kolor musztardowy („przybrudzony” żółty) – zdecydowanie rzadszy. Tymczasem obydwie barwy znakomicie pracują w duecie – w opinii wielu tworząc idealne połączenie kolorystyczne. Jeśli urządzamy wnętrze z duszą, inspirowane klasyką i designem retro, śmiało wykorzystajmy to połączenie. Będzie elegancko, spokojnie, ale z delikatnym pazurem. Przede wszystkim zaś ponadczasowo.

musztardowy

źródło: Pinterest

 

Sprawdź koniecznie