Główna Komisja Wyborcza na Litwie do 27 marca będzie zbierać podpisy pod kandydaturami przed wyborami prezydenckimi w tym kraju, które odbędą się 11 maja. Jak informują litewskie media – na razie najwięcej podpisów zebrał Waldemar Tomaszewski.

Budynek litewskiego Sejmu.
Foto: Wikimedia Commons

Poparcia kandydaturom można udzielać zarówno w tradycyjny sposób, jak i elektronicznie.  Eurodeputowany i szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski listy z podpisami poparcia ma zamiar złożyć w poniedziałek. Już teraz jednak wiadomo, że zebrał ich przynajmniej 50 tysięcy, czyli o 30 tysięcy więcej, niż wymaga tego prawo. Wiadomo też, że 14 tysięcy obywateli poparło w formie elektronicznej kandydaturę obecnej prezydent – Dalii Grybauskaitė.

Jak informuje GKW – dotychczas zarejestrowano 12 kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Litwy. Sześciu z nich twierdzi, że już zebrali wymaganą ilość podpisów. W ostatnich wyborach głowy państwa w 2009 roku o urząd prezydenta ubiegało się 7 kandydatów. Innym 8 osobom nie udało się zebrać wymaganej ilości podpisów wyborców albo też z innych przyczyn nie stali się oni kandydatami.

na podstawie: l24.lt