Wydawnictwo M
Wydawnictwo M

„Sytuację mogłaby zmienić tylko jakaś zasadnicza kontrrewolucja, ale taka wizja jest tak straszna, że nawet trudno sobie ją wyobrazić. Polska może obyć się bez suwerenności, bez wojska, bez prawa, bez edukacji, bez wysokiej kultury. Ale bez chamstwa – nigdy. Jeszcze chamstwo nie zginęło, póki my żyjemy.”

Jeszcze nie tak dawno, bo niespełna dwa miesiące temu władze w Polsce świętowały 25-lecie odzyskania wolności. Od tego czasu rzekomo rozwinęła się demokracja i związane z nią wolności, np. słowa, wyznania. Zastanawiające jest tylko, dlaczego dopuszcza się do głosu przede wszystkim tzw. media mainstreamowe, coraz bardziej dyskryminuje się katolików czy wprowadza się demoralizujący system edukacji w szkołach? Warto się przekonać o przyczynach faktycznego stanu naszego kraju z książki Ryszarda Legutko ”Polska, Polacy i Suwerenność”, wydanej przez Wydawnictwo M.

Postkomunistyczna Orientacja

Autor słusznie zauważa, że nie ma w Polsce demokracji. Najprostsza definicja demokracji to ”władza ludu”. W Polsce natomiast władze ograniczają referenda, żeby obywatele przypadkiem nie opowiedzieli się przeciw nim, próbują całkowicie wyeliminować opozycję na różne sposoby i nieustannie kompromitują nasz kraj. We władzy pozostali dawni komuniści i z ustroju także nie wyeliminowano wielu elementów komunistycznych.

Wprowadza się tzw. ”nowomowę”, w której dużą rolę grają eufemizmy oraz oswajanie niektórych pojęć ze społeczeństwem. W ten sposób chociażby slowo orientacja, które odnosiło się przede wszystkim do orientacji politycznej, dzisiaj kojarzy się głównie z pojęciem ”orientacja seksualna”. Tą drogą oswojenie z istnieniem ”innej orientacji seksualnej” przychodzi bardzo łatwo. Podobnie z pojęciem ”aborcja”, które de facto jest po prostu zabijaniem nienarodzonych. Władza najpierw oswaja z pojęciami, które nie brzmią tak drastycznie, jak w rzeczywistości są, a następnie oswaja z procesami, których te pojęcia dotyczą.

Teraz Rządzi… CHAMSTWO

Od czasu powstania III Rzeczypospolitej chamstwo odnosi spektakularne sukcesy. Brakuje w Polsce dróg i autostrad, korupcje są niemal wszędzie i wpływają negatywnie na gospodarkę, jest coraz gorzej z edukacją, jednak w chamstwie Polska nie ma sobie równych w Europie. Zarówno we władzy jak i wśród dziennikarze czy celebrytów są osoby, przez które chamstwo staje się tak charakterystyczne dla Polski. Autor podaje kilka przykładów różnych afer, które miały zasięg ogólnopolski. Co z tego, skoro po pewnym czasie obywatele przyzwyczajają się do nich i nawet przestaje ich to burzyć.

Chamstwo na tym jednak nie poprzestaje. Idzie dalej. Prawdziwi zdrajcy naszej ojczyzny dostają honory i nigdy nie są sądzeni, natomiast warto (według władz) zastanowić się nad tym, czy może jakiś AK-owiec nie był zdrajcą. Ryszard Legutko zwraca uwagę na to, że III RP wyrosła na komunizmie i wyraźnie to tłumaczy.

Quo vadis Polsko?

Prof. Legutko pisze o tych wszystkich sprawach i o wiele więcej w książce ”Polska, Polacy i Suwerenność”. Trzeba przyznać, że książka zmusza do refleksji nad sytuacją w naszej ojczyźnie i nad przyczynami wszelkiego zła w kraju. W pierwszych rozdziałach jest (jak dla mnie zbyt wyraźnie) pokazany podział na dwie partie rządzące – dobrą i złą. Jednak w dalszych rozdziałach autor skupił się na opisywaniu polskiej rzeczywistości i ukazaniu tych, którzy za obraz dzisiejszej Polski odpowiadają. Myślę, że ”Polska, Polacy i Suwerenność” R. Legutko wydane przez Wydawnictwo M jest warte przeczytania i zasatanowienia się nad tym, co naprawdę się w Polsce dzieje.