Najnowszy raport międzynarodowej organizacji zajmującej się nielegalnymi przepływami finansowymi Global Financial Integrity wskazuje, że Polska znajduje się w dwudziestce krajów najbardziej wyzyskiwanych przez zagraniczne korporacje.

Raport stwierdza, że zagraniczne firmy wyprowadzają z Polski rocznie około 9 mld zł czyli około 5% naszego PKB. Sprawa dotyczy głównie oszustw związanych z podatkami VAT i CIT oraz cłami. Wyżej od nas w rankingu są takie kraje jak Chiny, Rosja, Meksyk, Indie, Kazachstan, Ukraina czy Irak, ale to Polska jest przedstawicielem Unii w tym niechlubnym zestawieniu.

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk stwierdza na swoim blogu, że rząd Beaty Szydło nie zamierza tolerować dłużej sytuacji, w której rozwija się zjawisko niepłacenia podatku CIT przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego.

Trudno bowiem dłużej tolerować sytuację w której blisko 1/3 potencjalnych dochodów podatkowych (około 100 mld zł rocznie), zamiast wpływać do budżetu państwa, wypływa poza granice naszego kraju tylko dlatego, że zagraniczne korporacje traktują Polskę jak swoją kolonię – podkreśla Kuźmiuk.