Ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere i Francji Bernard Cazeneuve chcą, aby służby unijne Frontex mogły interweniować w dowolnym kraju UE bez jego zgody.

Kraje Unii Europejskiej w tym Polska utracą swoją suwerenność na rzecz Frontexu – agencji koordynującej działania podjęte przez państwa członkowskie w celu wdrożenia środków wspólnotowych dotyczących zarządzania granicami zewnętrznymi. Agencja Frontex współdziała przy realizowaniu swoich zadań z EUROPOL-em, CEPOL-em, OLAF-em, a także z innymi organami odpowiedzialnymi za współpracę celną i w zakresie kontroli fitosanitarnych, a także weterynaryjnych.

Agencja Reuters, która dotarła do tekstu propozycji podaje, że Frontex będzie miał prawo przerzucać swoje oddziały szybkiego reagowania z własnej inicjatywy, a nie jak obecnie wyłącznie na zlecenie kraju, gdzie powstał graniczny kryzys. Propozycja przewiduje również zmuszenie Włoch i Grecji do trzymania migrantów w specjalnych ośrodkach „tak długo jak to jest konieczne”.

polskaniepodlegla.pl