60 miliardów dolarów – tyle kosztowały Zachód antyrosyjskie sankcje. 77 procent tej kwoty przypadło na firmy z Unii Europejskiej. Wyliczenia uwzględniają okres półtora roku.

Rosyjski dziennik „Kommiersant” wyliczył, że ponad 80 procent strat, jakie zanotowały zachodnie firmy, nie miało nic wspólnego z rosyjskim embargiem na produkty spożywcze. Wśród krajów, które straciły najwięcej, znalazły się w kolejności: Niemcy, Ukraina i Polska. Polscy eksporterzy tracili około 200 milionów dolarów miesięcznie. Okazało się jednak, że większość przedsiębiorców znalazła alternatywne rynki zbytu, a nie poradzili z tym sobie jedynie Francuzi.

Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie sankcji wobec Rosji w związku z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Rosja w odpowiedzi ogłosiła embargo żywnościowe. UE przedłużyła swoje sankcje o sześć miesięcy, natomiast Kreml swoje kontrsankcje chce utrzymać jeszcze przez półtora roku.

 

mn

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiscie, ROSYJSKA gazeta “wyliczyla”…. eh…Przynajmniej niedlugo zaczniemy eksportowac produkty spozywcze do Chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.