60 miliardów dolarów – tyle kosztowały Zachód antyrosyjskie sankcje. 77 procent tej kwoty przypadło na firmy z Unii Europejskiej. Wyliczenia uwzględniają okres półtora roku.

Rosyjski dziennik „Kommiersant” wyliczył, że ponad 80 procent strat, jakie zanotowały zachodnie firmy, nie miało nic wspólnego z rosyjskim embargiem na produkty spożywcze. Wśród krajów, które straciły najwięcej, znalazły się w kolejności: Niemcy, Ukraina i Polska. Polscy eksporterzy tracili około 200 milionów dolarów miesięcznie. Okazało się jednak, że większość przedsiębiorców znalazła alternatywne rynki zbytu, a nie poradzili z tym sobie jedynie Francuzi.

Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie sankcji wobec Rosji w związku z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Rosja w odpowiedzi ogłosiła embargo żywnościowe. UE przedłużyła swoje sankcje o sześć miesięcy, natomiast Kreml swoje kontrsankcje chce utrzymać jeszcze przez półtora roku.

 

mn

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiscie, ROSYJSKA gazeta “wyliczyla”…. eh…Przynajmniej niedlugo zaczniemy eksportowac produkty spozywcze do Chin

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.