Wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że w przyszłorocznym budżecie Polska zwiększy wydatki na obronność o około 2-3 mld zł. Jego zdaniem „rok po roku stopniowo trzeba podnosić budżet na obronność”.

Morawiecki skomentował projekt MON-u, który chce zwiększenia wydatków obronnych z obecnych 2 proc. PKB do 2,5 proc. w 2030 r. i latach następnych. „Kiedy byłem w Stanach Zjednoczonych kilka tygodni temu, to tam wyrażano się z ogromnym uznaniem, że jesteśmy jednym tylko z czterech krajów NATO, który wydaje 2 proc. na obronę i 20 proc. z tych 2 proc. na wydatki militarne. Trzeba to utrzymać, podtrzymać, ponieważ to buduje naszą siłę, ale również wzmacnia naszą reputację” – powiedział Morawiecki.

Minister dopytywany, czy do 2030 r. uda się podnieść wydatki do ok. 20 mld, odpowiedział: „Myślę, że do 2030 r. (…) to będzie to dużo więcej, ponieważ roczny przyrost wydatków na obronę – zakładając załóżmy 3,5 czy 4 proc. wzrost PKB – to będzie w okolicy (…) nawet kilkunastu miliardów”.

Projekt zmian w ustawach przygotowany przez MON zakłada stopniowe zwiększanie wydatków obronnych z obecnych 2 proc. PKB do 2,5 proc. w 2030 r. i latach następnych oraz zwiększenie maksymalnej liczebności wojska do 200 tys. żołnierzy, w tym 130 tys. zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here