Polskę czeka opodatkowanie plastiku?
Polskę czeka opodatkowanie plastiku?

Czy Polskę czeka opodatkowanie plastiku? Padła taka propozycja ze strony Stowarzyszenia Polski Recykling. Podatek miałby zostać dołączony do kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Przewidują oni natomiast dwóch zwolnień z podatku. Jakich?

Podatek od plastiku miałby zachęcić Polaków do zwiększenia dbałości o środowisko. Opodatkowanie plastiku miałoby także wspomóc branżę gospodarki odpadami. Podatek ten miałby obowiązywać opakowania z zawartością plastiku pochodzącego z recyklingu mniejszą niż 30%. Według propozycji zwolnione zostałyby jedynie produkty farmaceutyczne i opakowania żywności. Jak się okazuje w roku 2018 na 51 milionów ton wykorzystanego plastiku, ponad 40% wykorzystano do produkcji opakowań żywnościowych. Stowarzyszenie Polski Recykling tłumaczy, że wprowadzenie podatku przełoży się na zwiększone zapotrzebowanie na recyklaty. Polska zużywa 6,8 proc. europejskiej produkcji, czyli 3,4 mln ton plastiku, jedną czwartą wykorzystują Niemcy. Czy Polskę czeka opodatkowanie plastiku? Wiele na to wskazuje, gdyż wniosek znalazł się już u Premiera Mateusza Morawieckiego.

Sprzeciw wobec nowym podatkom

„Krytycznie oceniamy wszelkiego rodzaju propozycje zmierzające do wprowadzenia podatku od wyrobów plastikowych, szczególnie jeśli miałoby się to stać w tak trudnym, kryzysowym czasie pandemii” – tak sprawę skomentowali przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. „Wszelkiego rodzaju interwencje legislacyjne ukierunkowane na ulżenie przedsiębiorcom w tym czasie należy docenić, jednak niemożliwe do zaakceptowania są propozycje dążące do poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorców określonej branży kosztem pozostałych uczestników rynku” – podkreślają. Związek stanowczo sprzeciwia się propozycjom wprowadzenia podatku od plastiku. ZPP uważa także, że „wszelkiego rodzaju daniny nakładane wybiórczo na określone produkty czy branże prowadzą do zwiększenia poziomu skomplikowania systemu podatkowego”. Krytycznie oceniają zarówno pomysł, jak i samą koncepcję.

 

 

Przeczytaj także o tym, jak potraktowano strajkujących przedsiębiorców w Warszawie tutaj: https://parezja.pl/policja-uzyla-gazu-podczas-protestu-przedsiebiorcow-w-warszawie/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.