Rośnie polski eksport piwa. Produkty pochodzące z naszych browarów zdetronizowały wódkę, która była dotychczas największym hitem eksportowym – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W ubiegłym roku z polskich browarów wyeksportowano piwo za 170,6 mln euro. To o 19,8 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych GUS.

Za granicę wyjechało 8 proc. całej krajowej produkcji, podczas gdy w roku wejścia Polski do UE w 2004 sprzedaliśmy poza krajem zaledwie 2 proc.

Przyczyn wzrostu eksportu jest kilka. – Ulubione napoje wędrują za rodakami opuszczającymi nasz kraj w poszukiwaniu pracy – wyjaśnia Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie i dodaje, że do wzrostu eksportu piwa przyczynia się także stara emigracja, głównie w USA i Kanadzie.

Nasz złocisty trunek konsumują za granicą nie tylko Polacy. Rozsmakowali się w nim także cudzoziemcy, nawet ci bardzo wymagający, z długimi tradycjami w piwowarstwie. Największym odbiorcą polskiego piwa jest Holandia. Drugie miejsce zajmują Niemcy, a trzecie – Wielka Brytania.

kresy.pl/ pap