fot. commons.wikimedia.org
fot. commons.wikimedia.org

W nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 listopada) w okolicy Forst polsko – niemiecki patrol zatrzymał czterech imigrantów z Syrii. Cudzoziemcy przekroczyli granicę, nie mając do tego uprawnień. Zatrzymany został również przewożący ich 25-letni Polak.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic oraz policji niemieckiej z Forst podczas wspólnej służby zatrzymali do kontroli samochód osobowy, który jechał w kierunku Berlina. Podróżowali nim cudzoziemcy legitymujący się syryjskimi paszportami, nie posiadali jednak tytułów pobytowych poświadczających legalność wjazdu i pobytu na terenie państw Schengen.

Pasażerowie – mężczyźni w wieku 19-34 lat, a także kierowca, zostali zatrzymani. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja niemiecka.

Przypomnijmy że to nie pierwszy tego typu przypadek. 30 września funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 7 obywateli Syrii. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli lub usiłowali przekroczyć granicę polsko – niemiecką. Wcześnie rano, w okolicach Görlitz, niemiecko-polski patrol ze wspólnej placówki w Ludwigsdorfie zatrzymał 3 obywateli Syrii. Mężczyźni (w wieku 26-31 lat) nie posiadali przy sobie dokumentów. Podróżowali samochodem osobowym z kierowcą, obywatelem Polski. Zamierzali dotrzeć do rodziny mieszkającej w Düsseldorfie. Cudzoziemcy pozostają w dyspozycji służb niemieckich, które prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Późnym wieczorem po polskiej stronie granicy funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach i ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 4 obywateli Syrii. 3 cudzoziemców wylegitymowano w okolicy byłego przejścia granicznego w Olszynie. Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce oraz do przekroczenia granicy z Niemcami. Cudzoziemiec, którego zatrzymano niedaleko Świecka, również nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego podróżowania. Wobec obywateli Syrii zatrzymanych w Polsce wszczęto procedury związane z usiłowaniem przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom, a także postępowania administracyjne w sprawie nielegalnego pobytu.

Na podstawie: strazgraniczna.pl/gazetalubuska.pl