Ponad połowa Polaków uważa, że okres komunistycznej przeszłości nie został rozliczony. Im starsi ankietowani,  tym odsetek wskazujący na brak rozliczenia wyższy. W badaniu przeprowadzonym przez Homo-Homini na zlecenie „Rzeczpospolitej” 52 proc. Polaków uznało, że  PRL nie został jeszcze rozliczony ze swej przeszłości.

– Po ponad 20 latach rozmaitych kruczków prawnych, przekładania terminów, kompromitacji sądownictwa procesy takich ludzi jak Jaruzelski czy Kiszczak są w stanie zawieszenia, bo obu panów wyłączono z powodów zdrowotnych z dalszych procesów – mówi prof. Antonii Dudek, członek rady naukowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Na inny niż tylko prawny aspekt rozliczeń zwraca uwagę Kornel Morawiecki,opozycjonista z czasów PRL, przywódca Solidarności Walczącej. – Nie chodzi tylko o brak rozliczenia przestępstw popełnianych przez esbeków czy aparatczyków, ale o przekonanie społeczeństwa o tym, że ci, którzy dobrze się mieli w czasach władzy ludowej, dobrze się też mają dzisiaj – mówi „Rz” Morawiecki.

– Mimo tylu starań, by wybielać PRL, społeczeństwo zachowało zdrowy rozsądek we właściwym postrzeganiu tego, czy czas ten został poprawnie osądzony – dodaje.

Reszta respondentów twierdzi, że Polska ludowa została dobrze rozliczona (36 proc.) lub nie ma zdania (12 proc.). Według badania,  70 proc Polaków w przedziale wiekowym 18-24 uważa miniony okres za sprawiedliwie osądzony…

na podstawie: rp.pl narodowcy.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.