Dzień dobry, zapraszam do 9.

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Kończymy poranek, dziękuję za ostatnie dwie godziny.

8:55 Na wsi jest bardzo źle (…) Od dwóch lat jest praktycznie permanentny kryzys na wszystkich rynkach rolnych, (…) rolnicy nie mają już w tej chwili bezpiecznego źródła dochodów – mówił w Radiowej Jedynce europoseł Janusz Wojciechowski.

8:50 Partia Leszka Millera nie otrzymała kredytu na sfinansowanie zbliżającej się kampanii wyborczej Magdaleny Ogórek – ustaliła „Rzeczpospolita”.

8:45 Jak to się dzieje że materiały wyciekają? Moja hipoteza jest taka, że część uczciwych oficerów boi się, że kolejna afera zostanie zamieciona pod dywan. Kluczowym punktem była dymisja gen. Bondaryka, dlaczego on został zmuszony do dymisji? Media spekulowały, że premier Tusk był wściekły, że minister Bondaryk nie poinformował go o aferze Amber Gold i OLTExpres. On ostał zmuszony do dymisji dlatego, że był nadmiernie dociekliwy, prowadził śledztwa które naruszały istotne interesy otoczenia Tuska – cytuje Jarosława Gowina wpolityce.pl.

8:40 Biznesmen Marek Falenta w rozmowie z dziennikarzami Telewizji Republika poinformował, że nigdy nie podpisywał zobowiązania do współpracy ze służbami, a także że przekazywane funkcjonariuszom informacje na temat treści nagranych rozmów były blokowane przez centralę CBA ze względu na to, że sprawa dotyczyła ludzi z rządu.

Więcej na ten temat TUTAJ.

8:35 „Nie możemy dostać się do naszych bohaterów, którzy leżą pod spodem, pod grobami komunistycznych zbrodniarzy. Uzależniono wydobycie bohaterów od decyzji polityków. Fundacja „Łączka” apeluje, by uznać te groby za groby wojenne. Jeżeli byśmy byli państwem prawa, to uznalibyśmy wydobycie naszych bohaterów za priorytet” – mówi w Telewizji Republika Tadeusz Płużański.

8:30 Po godzinie 8.00 policja poinformowała protestujących na miejscu, że mają odblokować ulicę w ciągu 10 minut. Rolnicy tłumaczyli, że część z nich potrzebuje więcej czasu. Część osób zostawiła ciągniki pod Warszawą i wróciła do swoich gospodarstw, wykonać poranne prace – podaje TVN Warszawa.

8:25 Chłód, ciasnota i nierozwiązane problemy. Z tym w ciągu ostatnich godzin borykali się rolnicy, którzy wraz ze swoimi maszynami nocowali w podwarszawskim Zakręcie – informuje polskieradio.pl.

8:20 Ksiądz biskup Ignacy Dec wzywa prezydenta do odrzucenia konwencji przemocowej. Bo trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – czytam na naszdziennik.pl.

8:15 Ministrowie finansów państw strefy euro na nadzwyczajnym posiedzeniu nie osiągnęli porozumienia z Grecją w sprawie jej dalszego wsparcia. Rozmowy mają być jednak kontynuowane. Przełom może nastąpić w poniedziałek, na kolejnym spotkaniu eurogrupy – podaje Telewizja Republika.

8:10 „Protesty są bez powodu. Mam na myśli ten tak zwany rolniczy strajk” – mówi tak zwana dziennikarka Paradowska w Radiu TOK FM.

8:05 W 64 proc. szpitali kobieta nie może liczyć na znieczulenie podczas porodu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

8:00 Robert Biedroń jest już prawomocnie uniewinniony od zarzutu naruszenia nietykalności policjanta w czasie zamieszek po manifestacji 11 listopada 2010 r. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelacje prokuratury i policjanta twierdzącego, że Biedroń go uderzył – informuje polskieradio.pl.

7:55 Zdecydowanie przeciw opłacaniu abonamentu RTV jest 17 proc. respondentów, a raczej przeciw – 28 proc., co daje łączny odsetek sceptyków tej opłaty na poziomie 45 proc. Natomiast zdecydowanie za płaceniem abonamentu opowiada się 5 proc.  respondentów, a raczej na tak jest 33 proc. W sumie pozytywnie do kwestii abonamentu odnosi się zatem 38 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie ma 17 proc. pytanych – informuje portal wirtualnemedia.pl.

7:50 Bartłomiej Sienkiewicz zastąpił Jarosława Makowskiego na stanowisku szefa Instytutu Obywatelskiego. „Politycy PO wierzą, że powołanie Sienkiewicza to wzmocnienie partii i premier Ewy Kopacz. Wszyscy nasi rozmówcy powtarzają, że Sienkiewicz jest dobrym analitykiem” – pisze Michał Szułdrzyński w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

7:45 „Wyspaliśmy się, możemy tutaj stać nawet kilka następnych dni” – usłyszał nasz reporter Paweł Balinowski od rolników, którzy od wczoraj blokują krajową dwójkę w Zakręcie pod Warszawą. Nieprzejezdna jest droga w stronę stolicy. Blokuje ją kilkaset traktorów – podaje RMF FM.

7:40 „Nie wytrzymamy ekonomicznie tego protestu. Dodatkowo strajk ten jest nielegalny” – mówi w TOK FM prezes JSW Jarosław Zagórowski.

7:35 Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa apelują do protestujących górników o zaprzestanie strajku i powrót do negocjacji. Ale szef tego resortu nie zamierza spełnić ich głównego postulatu – odwołania ze stanowiska prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sam więc eskaluje konflikt. Skoro w spółce źle się dzieje, tanieją jej akcje na giełdzie. Jak tak dalej pójdzie, wkrótce będzie można kupować je za bezcen – czytam na niezalezna.pl.

7:30 Rodzimy przewoźnik nie przestaje zaskakiwać. Kilka dni temu Intercity ogłosiło, że testuje nowy kanał sprzedaży biletów we współpracy z PocztąPolską. Teraz chce ratować swój wizerunek kampanią, która do lata będzie przekonywać Polaków, że nie każdy pociąg jest tak dobry, jak ten z logo PKP – czytam na biztok.pl.

7:25 Kocham Warszawę, która jest moim rodzinnym miastem. Nie życzę sobie, żeby moje miasto było najeżdżane przez górników, którzy palą opony i wybijają okna. Nie życzę sobie, żeby było najeżdżane przez traktory i rolników, którzy moim zdaniem, są najbardziej uprzywilejowaną grupą społeczną – mówiła o proteście rolników w TOK FM Jolanta Pieńkowska.

A mnie się wydaje, że to dziennikarze a zwłaszcza dziennikarki są najbardziej uprzywilejowaną grupą. Bo nawet największą pierdołę i bzdurę mogą powiedzieć w tonie prawdy objawionej. Życzę by pani Pieńkowska kiedyś była tak „uprzywilejowana” jak rolnicy.

7:20 Po całonocnych rozmowach o poranku przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji mają podpisać dokument ws. konfliktu na wschodzie Ukrainy – podaje agencja Reutera. Według rosyjskich agencji, porozumienie ma liczyć kilkanaście punktów. Jego treść na razie nie jest jednak znana – pisze rmf24.pl.

7:15 Lider Twojego Ruchu, kandydat partii w wyborach prezydenckich Janusz Palikot wezwał pozostałych kandydatów do wspólnej debaty. Jego zdaniem dyskusja jest potrzebna, aby społeczeństwo poznało różne poglądy osób ubiegających się o najwyższy urząd w państwie – czytam na rp.pl.

7:10 Z tego co wiem, wiedza przekazana przeze mnie nie została przekazana dalej. Funkcjonariusze dostali zakaz zajmowania się tą sprawą. Zakaz pochodził z centrali CBA – ujawnił Marek Falenta w programie „Zadanie specjalne”. W rozmowie z Cezarym Gmyzem dodał, że zakaz był związany z faktem, iż sprawa dotyczyła polityków PO, jak również osób zasiadających w rządzie – czytam na tvrepublika.pl.

7:05 Wczoraj w programie „Zadanie Specjalne” w Telewizji Republika zajmowano się sprawą afery taśmowej. Jak się okazuje… CBA znało treść rozmów nagrywanych w warszawskich restauracjach.

Telewizja Republika dotarła do informacji z SMO (System Meldunków Operacyjnych), czyli wewnętrznej bazy CBA gromadzącej meldunki z całego kraju. Dotarliśmy również do korespondencji, jaką z funkcjonariuszami CBA prowadził biznesmen Marek Falenta – czytam na tvrepublika.pl.

7:00 Zaczynamy od przeglądu okładek tygodników ukazujących się w środy:

Polityk GP