Dzień Dobry. Zaczynamy kolejny „Poranek na parezja.pl”. Będę z Państwem od godziny 7 do 9. Zapraszam do komentowania na bieżąco. 

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA] 

9:00 Dziękuję za dziś a na kolejny Poranek zapraszam już po świętach 🙂

8:55 WRACAMY DO NAJWAŻNIEJSZEJ DZIŚ SPRAWY!!!

W nocy, utrzymano wyrok na Lasy Państwowe. Sejm odrzucił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o obywatelski wniosek zakładający przeprowadzenie referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.

WIĘCEJ TUTAJ

8:50 Liczę na podtrzymanie bliskiej współpracy z Ukrainą. Będziemy udzielać jej wsparcia w aspiracjach zachodnich – powiedział Bronisław Komorowski podczas spotkania z Petro Poroszenko, prezydentem Ukrainy, goszczącym z oficjalną wizytą w Polsce. Poroszenko zapowiedział, że chciałby, aby wniosek o członkostwo w Unii został złożony w 2020 roku. Radosław Sikorski ocenił, że polski sejm był miejscem wydarzenia na skalę europejską. – Padły ważne słowa w ważnym momencie. Mam ogromną satysfakcję – tłumaczył marszałek sejmu –  czytam na wp.pl

8:45 Ambasador Rosji w Danii ma swoje wyjaśnienie, dlaczego szwedzkie władze podniosły alarm w związku z incydentem sprzed tygodnia, kiedy to samolot linii SAS o mało nie zderzył się z rosyjskim samolotem wojskowym. „Palą za dużo marihuany” – oświadczył Michaił Vanin – czytam na rmf24.pl

8:40

8:35 Ministerstwo Finansów szykuje kulinarną rewolucję. Chce zmusić bary mleczne, by gotowały bez przypraw, a może nawet bez wody. Kucharze dotowane posiłki będą mogli doprawić co najwyżej solą – dowiedział się Biztok.pl.

8:30 Średnia emerytura górnicza wynosi już blisko 3900 zł brutto. Żadna z grup zawodowych z podległych pod ZUS nie dostaje więcej – informuje „Gazeta Wyborcza”.

8:25 Trzeba doprecyzować zasady poselskich rozliczeń za podróże, być może wprowadzić częstsze audyty lub kontrole – proponował w Jedynce wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD.

8:20 Prawie 2 tysiące osób skontaktowało się z ministerstwem edukacji po apelu szefowej resortu Joanny Kluzik-Rostkowskiej w związku z rozpoczynającą się już jutro przerwą świąteczną. Minister prosiła rodziców o sygnały w przypadkach, gdyby szkoły w czasie świątecznych ferii nie chciały zająć się dziećmi. Nauczyciele nazwali ten apel wzywaniem do donosicielstwa. Jak ustalił nasz reporter, w ponad 50 przypadkach sprawą zajmą się kuratoria – pisze rmf24.pl

8:15 Prokurator Generalny ma mało zajęć i zajął się kilometrówkami – mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. – Zaplątał prokuraturę w „polityczne robótki” – oceniła. Nie wiem, czy z nich wyjdzie, bo zawiadomień będzie sporo. Jeśli pan prokurator chciałby więcej, to ja mogę złożyć w tej chwili. Bardzo proszę o przebadanie kilometrówek wszystkich posłów z przynajmniej dwóch kadencji.

8:10 Sejm nie wprowadził do porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu projektu ustawy o związkach partnerskich. Projekt złożył klub Twojego Ruchu. Projekt przewiduje możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym. Nie pozwala na adopcję dzieci – czytamy na tvn24.pl

8:05 Prawie tysiąc miejscowości w Polsce każe płacić turystom za korzystny klimat. Tymczasem powietrze tam pełne jest szkodliwych substancjialarmuje „Gazeta Wyborcza”.

8:00 Przygotowywana przez białoruskie ministerstwo oświaty reforma zakłada zmniejszenie zakresu nauczania polskiego w szkołach z tym językiem jako wykładowym. W 2005 r. nauczycieli języka polskiego na Białorusi było dwudziestu. Teraz jest ich tylko czterech – informuje „Nasz Dziennik”.

7:55 Jeśli ktokolwiek miałby takie rozbieżności w zeznaniach, już dawno siedziałby na ławie oskarżonych – uważa Wojciech Sumliński. Dziennikarz odniósł się w ten sposób na antenie TV Republika do dotychczasowych zeznań prezydenta ws. tzw. afery marszałkowskiej – pisze niezalezna.pl.

7:50 W Sejmie doszło dziś do niecodziennej sytuacji. Przechodząca korytarzem posłanka PiS Krystyna Pawłowicz podeszła do reporterki TVN24 Agaty Adamek i zaatakowała ją za rzekome manipulacje, jakich dokonuje w czasie relacji z parlamentu. – Pani jest zwykła kłamczucha i nie ma pani żadnych kompetencji – zwróciła się do dziennikarki Pawłowicz. Posłanka odmówiła komentarza dla Onetu – pisze ten właśnie portal.

7:45 Pracę traci cały zespół pracujący nad sztandarowym rządowym projektem. Z naszych informacji wynika, że w Ministerstwie Edukacji decyzja o zwolnieniach zapadła, a części osób wręczono już wypowiedzenia – pytam na rp.pl

7:40 Jak co roku budżet mieści w sobie idące w miliardy nakłady na szkolną katechezę, ordynariat polowy i inne formy finansowania kleru. Te marne 16 mln, które posłowie uznali za zupełnie niepotrzebne kulturze,a przynajmniej mniej jej potrzebne, niż Świątynia Opatrzności Bożej, to jedynie wisienka na corocznym torcie ofiarowywanym w naszym imieniu przez polityków Kościołowi – płacze tokfm.pl…

7:35 B. burmistrz Bemowa i b. wiceprezydent stolicy Jarosław Dąbrowski został wybrany na przewodniczącego nowej rady Bemowa. Na początku sesji pięciu radnych PO oświadczyło, że występuje z klubu na znak protestu dla koalicji PO i PiS we władzach dzielnicy – pisze tvrepublika.pl

7:30 Trybunał Konstytucyjny powróci dziś do badania kwestii konstytucyjności zasad tworzenia rejestrów medycznych. Przepisy przewidujące tworzenie takich rejestrów na mocy rozporządzenia zaskarżyła RPO. W lipcu TK odroczył sprawę – pisze radiomaryja.pl

7:25 „Od dawna uważam, że pion śledczy IPN powinien zostać zlikwidowany” – mówi, a właściwie skrzeczy towarzyszka Paradowska w TOK FM.

7:20 Sejm nie zdołał zmienić konstytucji. Zmiana, której nie przyjęto, stanowiła, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego – pisze naszdziennik.pl.

7:15 Polska podtrzymuje swoje zdecydowane poparcie dla Ukrainy – zapewniał prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Ukraiński prezydent wyraził przekonanie, że przy wsparciu Polski, jego kraj wejdzie w przyszłości do UE – pisze PAP.

No cóż, ciekawe czy Polska „podtrzymuje” swoją pamięć o zbrodniach UPA…

7:10 Deficyt budżetowy w 2015 r. ma być nie większy niż 46 mld 80 mln zł – przewiduje budżet, który w środę w nocy uchwalił Sejm. Przyjęto kilka poprawek, w tym – nieoczekiwanie – dot. przekazania 30 mln zł na Polską Agencję Kosmiczną oraz 16 mln zł na Muzeum Jana Pawła II – pisze tvn24.pl.

7:05 Przygotowany przez Donalda Tuska, na szczyt Unii Europejskiej, dokument spotkał się z falą miażdżącej krytyki. Zaskoczony nie jest nim jednak prof. Zdzisław Krasnodębski. – Myślę, że to rozczarowanie wynika trochę z nadmiernie rozbudzonego oczekiwania, co do roli Donalda Tuska, natomiast on stara się być bardzo ostrożny – mówi portalowi niezalezna.pl europoseł PiS.

7:00 Zaczynamy z humorem 😀

Zachowanie Krystyny Pawłowicz z Prawa i Sprawiedliwości, która podczas wczorajszych głosowań jadła na sali obrad Sejmu wywołało uwagi niektórych posłów. Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu prosił, by posłanka wyniosła brudne naczynia. Prezes PiS Jarosław Kaczyński apelował do marszałka, aby przywołał do porządku „grubiańską część sali” – pisze rmf24.pl