Zaczynamy czwartkowy Poranek na parezja.pl

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dziś i zapraszam w poniedziałek o godzinie 7.

8:50 Wicepremier Janusz Piechociński wysłał – przezinternet – list do Polaków. Problem w tym, że setki tysięcy naszych rodaków tę wiadomość odebrały jako niezamawianą. Skąd więc Piechociński miał bazę adresów internetowych? Jak pozyskał e-maile Polaków? Kupił je? – zastanawia się serwis niebezpiecznik.pl.

8:45 American Express, jedna z najbardziej znanych amerykańskich firm finansowych planuje zwolnić ponad 4 tys. pracowników. To redukcja zatrudnienia aż o 6 proc. American Express tłumaczy, że redukcja zatrudnienia jest częścią programu restrukturyzacji firmy – czytam na rmf24.pl.

8:40 Pomoc dla działaczy opozycji z czasów PRL będzie niższa niż chciał Senat. Na pierwotną propozycję senatorów nie chciał się zgodzić rząd – czytam na radiomaryja.pl.

8:35 Badania prowadzone w poznańskim laboratorium wyjaśnią, czy znaleziona w Lublinie czaszka to brakujący fragment zbezczeszczonych zwłok Józefa Franczaka „Lalka” – informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

8:30 Sprawa jest więc prosta: albo sprywatyzujemy kopalnie (rzecz jasna zachowując w rękach państwa – ze względu na strategiczne znaczenie branży – złotą akcję w każdej z nich), albo wcześniej one po prostu upadną i już nie będzie czego prywatyzować. A wtedy tyle będziemy mogli się cieszyć polskim górnictwem, ile go zostanie w Bogdance oraz w Silesii i oby gdzieś tam jeszcze – pisze Piotr Gabryel w „DoRzeczy”.

8:25 Z największą przyjemnością zagrałbym w filmie o Żołnierzach Wyklętych. Wszystko zależy nie od tematu, ale od scenariusza. Może państwa zaskoczę, ale jeśli historia byłaby ciekawie napisana, chętnie przyjąłbym rolę nawet w przypadku produkcji o katastrofie smoleńskiej – mówi Maciej Stuhr w rozmowie z tygodnikiem „wSieci”.

8:20 To film, w którym „fałszowana jest prawda” – piszą o filmie „Ida” autorzy petycji do PISF-u i domagają się umieszczenia przed nim dodatkowej czołówki o polskiej historii – czytam na wyborcza.pl.

8:15 Górnicze związki muszą pilnować, by prywatyzacja nie była dla jakiejś grupy cwaniaków okazją do wyprowadzenia majątku i dorobienia się – mówi Joachim Brudziński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

8:10 W ramach programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie państwo odebrało rodzicom ponad pół tysiąca dzieci. Według jednego z portali, który przytacza rządowe dane – w 2013 r. pracownicy socjalni mieli odebrać polskim rodzinom 571 dzieci – podaje radiomaryja.pl.

8:05  Nasz system emerytalny nie zapewni w przyszłości dużej części pracującym nawet minimalnej emerytury – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

8:00 Szef SLD Leszek Miller – jak powiedział – nie obawia się rozłamu w partii po zawieszeniu w prawach członka Sojuszu Grzegorza Napieralskiego – podaje PAP.

7:55 Rzecznik resortu przekonuje, że „komponent merytoryczny” cyfrowych publikacji jest już gotowy. W rzeczywistości nad częścią treści nie rozpoczęto jeszcze prac – pisze rp.pl.

7:50 „Informację o epizodzie Lecha Wałęsy miałem już w 1979 roku” – powiedział wczoraj Zbigniew Bujak w audycji Kontrwywiad RMF FM „Mieliśmy nawet w konspiracji taką zasadę, że jeżeli ktoś został schwytany i złamany, ale wyszedł, przyznał się i zerwał współpracę, to taki człowiek był traktowany jako bardziej pewny, niż ktoś, kto się z tym nigdy nie zetknął” – wspomina Bujak – czytamy na niezalezna.pl.

7:45 Kto jest lewicą, która może przyznać się, że jest autentyczna i skuteczna? Mało kto ma ten komfort. Ja jestem z frakcji marzycieli, którzy coraz mniej wierzą w „siłę bezsilnych” – mówił w TOK FM Jakub Dymek z Krytyki Politycznej. Jego zdaniem prawdziwą „lewicą” w Sejmie jest Anna Grodzka.

7:40 Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie wycofania ciężkiej broni ze strefy wzdłuż linii demarkacyjnej, której utworzenie w rejonie konfliktu uzgodniono we wrześniu – poinformował w środę późnym wieczorem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier – czytam na tvn24.pl.

7:35 Prokuratura wojskowa nie zabezpieczyła elektronicznych wersji dokumentów, które są dowodami w śledztwie smoleńskim. Z protokołów przesłuchań odczytać można nie tylko to, co zeznawali członkowie załogi Jaka 40, ale też informacje wrażliwe – ujawniają dziennikarze TOK FM.

7:30 Podczas demonstracji, zorganizowanej w Lipsku przez krytyczny wobec islamu ruch Legida, doszło do zamieszek, w tym ataków na policjantów. Jak poinformowała w nocy z środy na czwartek agencja dpa, wielu funkcjonariuszy zostało rannych – informuje wpolityce.pl.

7:25 Wczoraj przez Senat przepchnięta została ustawa o likwidacji kopalń. Nie uwzględniono poprawek PiS‑u, który chciał, by znalazły się w niej zapisy dotyczące dialogu społecznego, zmniejszenia wynagrodzenia członków zarządu i regularnych audytów finansowych kopalń, które miałyby być przedstawiane parlamentowi – podaje niezalezna.pl.

7:20 Popularnym ostatnio tematem, są frankowicze. Chciałbym zaapelować o umiar w łamaniu nad nimi rąk. Ci ludzie są sami sobie winni. Kto normalny, bierze kredyt w walucie w której nie zarabia? Chodziło o przebitkę i „biznes”. Ale skoro frank taniał, to logiczne że mógł i drożeć. Takie ryzyko cwaniaka… Banksterzy to jedno, ale cwaniactwo frankowiczów to drugie…

7:15 Górniczy związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej grożą protestami. Zarząd JSW poinformował dziś, że wypowiedział związkom porozumienia zbiorowe, otwierając sobie tym samym drogę do obcięcia kosztów. Chodzi m.in. o obniżenie deputatu węglowego , zamrożenie płac czy zlikwidowanie dopłat do chorobowego – zapowiada rmf24.pl.

7:10 Komisja Europejska już zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie budzących kontrowersje przepisów o płacy minimalnej, obejmujących także zagranicznych kierowców przejeżdżających przez Niemcy tranzytem – informuje tvrepublika.pl.

7:05 Mamy dość, żądamy poważnych rozmów – z takim hasłem frankowicze wyjdą w weekend na ulice. Chcą się spotkać m.in. w Krakowie, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku – informuje rmf24.pl.

7:00 W tym roku przed Państwową Komisją Wyborczą stoi wiele zadań. Tymczasem nadal nie dysponuje ona systemem informatycznym, gwarantującym rzetelne ich wypełnienie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.