Witamy w Poranku na Parezja.pl po dosyć długiej przerwie. Niektórzy już się niecierpliwili, ale niepotrzebnie. Wracamy i będziemy z Państwem od poniedziałku do czwartku od 7 do 9.

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dzisiejszy, pierwszy po przerwie „Poranek na parezja.pl” i zapraszam już jutro o 7.

8:55 Blisko 3/4 gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, w ciągu zeszłego roku pojawił się on w ok. 400 tys. polskich domów – pisze „Rzeczpospolita”, przytaczając najnowsze dane GUS.

8:50 „Mam nadzieję, że górnicy nie ustąpią. To racja stanu Polski. Polski nie stać już na likwidację żadnego miejsca w przemyśle. Takie miejsce likwidacji generuje kolejną utratę miejsc pracy w innych miejscach. To prosty problem: importu rosyjskiego węgla. Polskie instytucje kupują rosyjski węgiel: to bardzo wąska racjonalność. Zaoszczędzimy parę groszy, ale zatopimygospodarkę w szerszym kontekście” – mówił Jacek Karnowski w programie „Polityka przy kawie” w TVP.

8:45 „Wszystko wskazuje na to, że po tych wyborach parlamentarnych lewicy może nie być w parlamencie – powiedział Ryszard Kalisz w „Jeden na jeden”. Poseł niezrzeszony – w przeszłości prominentny działacz SLD – ocenił na antenie TVN24, że ugrupowanie to w najbliższych miesiącach trafi na margines polskiej polityki” – pisze tvn24.pl.

8:40 Utwór na dziś:

https://www.youtube.com/watch?v=BKQaB98PFfg

8:35 Projekt doktryny cyberbezpieczeństwa Polski oraz priorytetowe zadania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w tym roku będą tematami dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego” – pisze radiomaryja.pl.

8:30 „Jedna z „czarnych skrzynek” rozbitego samolotu AirAsia została odnaleziona przez nurków indonezyjskiej marynarki wojennej. Airbus linii AirAsia spadł do Morza Jawajskiego. Na skutek tej katastrofy zginęło 162 osoby. To już oficjalne informacje” – informuje onet.pl.

8:25 Tak wygląda okładka „Gazety Polskiej” z 6 stycznia. Dobrze, że nie przyznano tego tytułu Banderze… Ale Tomasz Sakiewicz dzielnie spłaca odznaczenie, którym uhonorowały go ukraińskie służby. Konsekwencja godna „podziwu”:

GP

8:20 Taki dokumencik apropo WOŚP, ujawniony przez Piotra Wielguckiego na kontrowersje.net:

WO

8:15 „Być może zamykanym polskim kopalniom z pomocą przyjdą Indie. Podczas wizyty w tym kraju wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński rozmawiał m. in. o wzmocnieniu współpracy w zakresie górnictwa i ochrony środowiska” – pisze tvn24bis.pl. Czyżby kolejny „tajemniczy inwestor”?

8:10 Zwolennicy ścisłej współpracy z Polską tracą w Czechach wpływy. Ich miejsce zajmują politycy chcący się orientować na prorosyjski Wiedeń” – pisze wyborcza.pl.

8:05 Ewa Kopacz pojedzie jednak na Śląsk. Około godziny 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach premier spotka się z przedstawicielami górniczych związków – twierdzi szef Solidarności Jarosław Grzesik. Przyjazd Kopacz był warunkiem wznowienia rozmów z górnikami. Do Bronisława Komorowskiego wybierają się z kolei żony górników” – informuje rmf24.pl.

8:00 „Jeszcze na początku września ub.r. premier Donald Tusk, gdy zawitał do Rybnika w ramach kampanii przed przedterminowymi wyborami do Senatu, jasno dał do zrozumienia, że rząd nie chce likwidacji kopalń” – przypomina naszdziennik.pl.

7:55 Europosłowie – tym razem dwóch z PO i PiS – znów zatrudniają członków rodzin partyjnych kolegów. Krzysztof Lisek do 2014 roku był europosłem PO. Nie starał się o reelekcję, za to w Brukseli pracę znalazła jego żona. Dorota Orlik-Lisek została jednym z głównych tzw. akredytowanych asystentów europosła PO Tadeusza Zwiefki” – pisze Wiktor Ferfecki w tekście „Europarlament mocny rodziną” na rp.pl.

7:50 Ponad 20 tys. żołnierzy rezerwy zamierza przeszkolić wojsko w tym roku. Liczbę żołnierzy rezerwy, w tym Narodowych Sił Rezerwowych, które można powołać na ćwiczenia i do okresowej służby czynnej, określa obowiązujące od stycznia rozporządzenie” – informuje radiomaryja.pl.

7:45 Dzięki rosnącej sieci autostrad nasi kierowcy zaczynają się czuć jak w Europie. Niestety, także jeśli chodzi o opłaty. Wielkopolski odcinek autostrady A2 po dzisiejszej podwyżce przebija wiele płatnych dróg na Zachodzie” – pisze wyborcza.pl.

7:40 Zanim rozkręcił się bojkot Empiku, książka „Resortowe dzieci. Media” Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek w tej sieci. Pretenduje do tytułu Bestsellera roku 2014!” – informuje niezalezna.pl.

7:35 „Na najbliższy wtorek – 13 stycznia – wyznaczono kolejny termin przetargu na zakup Krośnieńskich Hut Szkła i spółek zależnych. Krośnieńskie Huty Szkła, od 2008 r. w upadłości, są zarządzane przez syndyka i radzą sobie nieźle. Świadczy o tym kolejny rok działalności, który spółka zakończyła z zyskiem. Mimo iż firma swoje wyroby sprzedaje nie tylko na rynek krajowy, ale także do kilkudziesięciu krajów świata, wciąż nie może znaleźć nabywcy. Przetarg wyznaczony na 13 stycznia będzie dziewiątym z kolei” – pisze naszdziennik.pl.

7:30 Polska jest bezpieczna – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej. Jego zdaniem w przeciwieństwie do Francji, nigdy nie mieliśmy do czynienia z muzułmańskim ciśnieniem migracyjnym i mieć nie będziemy – pisze wp.pl.

7:25 Janina Paradowska w radiu TOK FM znów w służbie władzy. Nie przeszkadza jej nazwanie protestów górników pajacowaniem, ale nazwanie urzędników klaunami już tak. Wzburzenie związkowców tłumaczy „nadmiernym podnieceniem”. Brawo, pani Janko forma w nowym Roku jest…

7:20 Marszałek Sikorski chce przyjęcia przez Sejm konwencji przeciwko przemocy. Jak mówił w rozmowie z „Rz”, „dobro, które konwencja niesie, przeważa nad ryzykami”. Radosław Sikorski przekonuje, że pojawiające się pod jego adresem zarzuty, to element przedwyborczej nagonki, która ma osłabić Platformę. „W Waszyngtonie taka usługa kosztuje 15 tys. dolarów i więcej, moim pracownikom udało się wynegocjować sporą zniżkę” – czytam na tokfm.pl.

7:15 Takiej manifestacji Paryż nie pamięta od czasu wyzwolenia w sierpniu ’44. Wtedy na czele pochodu kroczył gen. Charles de Gaulle. Wczoraj zgromadzony w centrum tłum był tak wielki, że wypełnił trasę całego marszu. Tysięczne manifestacje przetoczyły się też przez inne miasta Francji – pisze z emfazą Jarosław Kurski na wyborcza.pl.

7:10 Ponad 36 mln zł zebrała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Przez całą niedzielę – od rana do późnego wieczora – w całym kraju trwały imprezy w ramach 23. Finału – informują media, ale nie dodają ile z tego pójdzie na Woodstock, a ile przelanych zostanie do prywatnych spółek organizatora.

7:05 „Działające w górnictwie związki zawodowe zapowiedziały na dziś akcję protestacyjną w całym regionie śląsko-dąbrowskim. Na razie nie chcą zdradzać szczegółów, ale nie wykluczają przyłączenia do protestu zakładów z innych branż. Jak podkreślają związkowcy, scenariusz strajku trzymają w tajemnicy, bo chodzi o efekt zaskoczenia” – przypomina rmf24.pl.

7:00 A zaczynamy tradycyjnie od „Przeglądu Prasy”. Okładki tygodników, które w większości niestety w tym tygodniu poszły w kierunku tabloidów i taniej sensacji:

Polska Niepodległa WPROST wSieci DoRzeczy